Krávy dojí robot, čas si určují zvířata sama

Tábor – Dojení krav dvakrát denně už na rodinné farmě Basíkových v Zárybničné Lhotě u Tábora neznají. Místo lidí dojí robot. Majitelé farmy jsou s novou technologií spokojeni, produkce mléka výrazně vzrostla. Moderní přístup k zemědělství ocenila i agrární komora.

Nová technologie neulehčuje život pouze lidem, ale i dojeným kravám. Mléko neuvolňují ve chvíli, kdy se rozhodnou jejich chovatelé, nýbrž podle vlastní potřeby. „Mají absolutní svobodu a pro jejich pohodu je to lepší,“ podotkl spolumajitel farmy Milan Basík. Výsledky jsou podle agrární komory zřejmé – průměrně kráva nadojí přes 40 litrů mléka denně, kdysi býval denní průměr na farmě sedm litrů. „Mají jeden z nejlepších výsledků v rámci celé ČR, je to absolutní špička,“ řekl prezident komory Jan Veleba.

Robot přitom nepomáhá pouze v dojení, je pro farmáře zdrojem mnoha dalších informací. „Ať už se týká množství a kvality mléka, teploty mléka, kolik toho kráva denně nažvýká a kolik toho nachodí,“ přiblížil Milan Basík.

Moderní rodinná farma má ovšem stinnou minulost – komunistický režim ji Basíkovým zabavil, rodinu vystěhoval a její hlavu uvěznil. „Částečné rehabilitace se rodina dočkala už v roce šedesát osm. Tátu rehabilitovali soudně, ale ne majetkově,“ vzpomněl Josef Basík, kterému bylo v době, kdy rodina farmu ztratila, deset. Majetek včetně 40 krav získali zpět v restituci. Dnes již v Zárybničné Lhotě mají stádo skoro dvojnásobné.