Šumavské pozorovací obory už nebudou zadarmo

Vimperk – Do pozorovacích obor na Šumavě se stahuje jelení zvěř. Správa národního parku obory otevře veřejnosti, ale nikoli zcela nezištně. Za sledování jelenů na Šumavě budou muset turisté od příštího roku platit.

Největší pozorovací obůrku poblíž Srní navštívilo loni přes tisíc lidí. Vstup na podobná místa, odkud je možné sledovat stáda jelení zvěře, si lidé musí včas zarezervovat a nově také za návštěvu zaplatit, vstupné bude 20 korun. Poslední příležitost sledovat jeleny jako je například dvaadvacaterák Král lesa zadarmo bude letos na svatého Štěpána.

Pozorování obor jsou velice oblíbené a lesníci věří, že se to po zpoplatnění vstupu nezmění. „Udělali jsme možnost, že můžou donést i krmivo – jablko a mrkev je vítaná,“ zdůraznil Jiří Kec ze Správy NP a CHKO Šumava.

Parková správa chystá také rozšíření sítě obor. Vznikají v rámci zoologického programu a zatím jsou pouze v centrální části Šumavy. „Pro návštěvníky Šumavy máme k dispozici tři pozorovací sruby. Jeden z nich však není tolik vytížený, a proto ho na jaře příštího roku přesuneme do centrální části Šumavy, bude stát poblíž obce Borová Lada,“ přiblížil mluvčí správy Pavel Pechoušek.