Smog opět zahalil Moravu a Slezsko

Ostrava – Meteorologové vyhlásili smogovou situaci v Moravskoslezském kraji. Neplatí ovšem v částech, které bývají smogem nejčastěji zasaženy – na Ostravsku, Karvinsku ani Frýdeckomístecku. Je však vyhlášena pro celý zbytek regionu.

Hygienický limit, který připouští koncentraci částic prachu ve vzduchu nanejvýš 50 mikrogramů na metr krychlový, je překročena na všech stanicích v Moravskoslezském kraji. Nejvyšší je koncentrace v Třinci, kde celodenní průměr hodinových měření přesáhl 130 mikrogramů na metr krychlový. Protože ve většině kraje je prašnost významně překročena už druhý den, vyhlásil Český hydrometeorologický ústav tzv. smogovou situaci.

Kvůli smogové situaci nemusí být zavedena žádná zvláštní opatření, ačkoli meteorologové vyzývají lidi s chronickými dýchacími potížemi, srdečným onemocněním, starší lidi a malé děti, aby se při pobytu pod širým nebem vyhýbali zvýšené fyzické zátěži. „Žádáme také řidiče automobilů, aby pokud možno nevyjížděli, neboť emise z automobilů se významně podílejí na zvýšených koncentracích prachu,“ doplnili.

Ačkoli je Moravskoslezský kraj smogem zasažen nejvýrazněji, zvýšená prašnost panuje skoro v celém Česku, zejména však na Moravě. Limity koncentrace prašných částic o průměru menším než 10 mikrometrů (PM10) jsou významně překročeny například v Brně, ve Zlínském a Olomouckém kraji a také v Kladně.