Lyžařská sezona startuje naplno, ale má už i svou první oběť

Trutnov – Královéhradečtí kriminalisté vyšetřují sobotní smrt lyžaře na svahu Černé hory v Janských Lázních. Muž se v Krkonoších stal první obětí lyžařské sezony, která nyní začíná naplno. V horských střediscích se totiž o víkendu otevřely další lyžařské areály. Sněhové podmínky jsou většinou dobré – v posledních dnech se dost ochladilo, a vlekaři tak mohli spustit sněhová děla.

Prázdné sjezdovky a mimosezonní ceny čekají na ty, kdo se místo u televize rozhodnou strávit Vánoce na lyžích. V největších krkonošských střediscích se bude jezdit jako v běžný pracovní den a vleky už se rozjely i na Šumavě, přestože podmínky ideální nejsou.

Začínající lyžařská sezona už ale má svou první oběť - na svahu Černé hory v Janských lázních včera odpoledne zemřel třiačtyřicetiletý muž.

Tragédie na Černé hoře

Ležícího třiačtyřicetiletého muže si všimli lyžaři, kteří mu poskytli první pomoc a přivolali horskou službu. „Ta ho oživovala, ale přes jejich veškerou snahu muž na sjezdovce zemřel,“ uvedla mluvčí. Následně na místo dorazili kriminalisté, kteří prověřují okolnosti úmrtí. „Zda muž zemřel na následky pádu, nebo z jiných důvodů, určí až nařízená zdravotní pitva,“ uvedla mluvčí. Policie také žádá případné svědky neštěstí, aby se přihlásili na lince 158.


Právě pro krizové případy zřídila horská služba od prosince nové a hlavně jednotné telefonní číslo 1210. Novinka má urychlit kontakt mezi záchranáři a lidmi v nesnázích.

Zejména v Krkonoších, kde jsou nyní nejlepší sněhové podmínky, zasahují záchranáři u smrtelných zranění lyžařů každý rok, například letos v únoru zemřel lyžař po třicetimetrovém pádu ze srázu do potoka v lokalitě Richterových bud. 

  • Na hřebenech Krkonoš bylo dnes ráno zhruba 40 centimetrů zmrzlého sněhu, kvůli mlze a sněžení se dohlednost snížila na 100 metrů. V lavinových katastrech platí první, tedy nejnižší, stupeň lavinového nebezpečí. Na hřebenech Orlických hor bylo ráno zhruba 30 centimetrů sněhu.