Vyhořelá Mileta chce co nejrychleji obnovit provoz

Hořice (Jičínsko) – Sobotní požár haly textilní továrny v Hořicích na Jičínsku způsobila technická závada – prasklá žářivka, od které se vznítily hořlavé materiály. Předpoklad, o kterém již v sobotu informovala Česká televize, potvrdil ředitel jičínských hasičů Libor Zikeš jako nejpravděpodobnější příčinu požáru. Na vyhořelou továrnu firmy Mileta stále dohlížejí hasiči. Přes velké škody, které při požáru vznikly, chce Mileta co nejdříve obnovit provoz. Vedení firmy slíbilo, že kvůli požáru nebude propouštět.

 

Oheň vypukl v továrně Mileta v sobotu časně ráno. Hasičům se podařilo uhasit ho již v sobotu, stále ale místo kontrolují. „Zůstanou na místě do pondělního dopoledne. Pokud se oheň znovu nerozhoří, zásah na místě poté ukončíme a objekt předáme majiteli,“ přiblížil Libor Zikeš. „Další osud požárem zasažené části haly bude muset po vychladnutí místa posoudit statik, kterého si zajistí majitel,“ dodal.

Za nejpravděpodobnější příčinu požáru označili hasičští a stejně tak i policejní vyšetřovatelé technickou závadu. „Čtyři nezávisle vypovídající osoby potvrdily, že za vznik požáru může zářivka, od které chytily okolní hořlavé věci. Ohnisko požáru této verzi odpovídá,“ uvedla policejní mluvčí Iva Kormošová.

Firma se zavázala, že zachová práci pro všechny zaměstnance

Mileta, která patří mezi největší evropské výrobce kapesníků, košilovin a batistů, utrpěla při požáru až čtvrtmiliardovou škodu. V hořické továrně pracuje zhruba 360 lidí. Vedení firmy uvedlo, že zaměstnanci již zahájili práce na co nejrychlejším obnovení provozu. Firma také zdůraznila, že zachová práci pro všechny stávající zaměstnance.

Generální ředitel Milety Otakar Petráček dnes večer uvedl, že firma spolupracuje s hasiči a pojišťovnou na zjištění škod a hledá způsoby jejich rychlé likvidace, aby bylo možné co nejdříve alespoň částečně obnovit provoz. „Sanační práce budou pokračovat i v období mezi vánočními svátky,“ uvedl Petráček. 

Firma podle něj zahájila jednání s partnery, aby bylo možné část výroby poškozené požárem nahradit subdodavatelsky. „Předpokládaný start těchto kooperací je již v prvních dnech měsíce ledna 2013 tak, aby tkalcovna byla uvedena postupně do provozu do poloviny měsíce ledna 2013. Tímto způsobem bude společnost minimalizovat výpadek dodávek zákazníkům,“ uvedl Petráček.