Odvolaní zástupci dozorčí rady liberecké nemocnice pobírají odměny dál

Liberec – Nové vedení Libereckého kraje začalo se změnami v dozorčích radách svých akciovek. Jedinou společností, kde výměna vázne, je Krajská nemocnice Liberec. Tam to zatím až do února zablokovala liberecká radnice, která je menšinovým vlastníkem nemocnice. Politici, které tak kraj už odvolal, tím pádem můžou ještě dva měsíce pobírat desetitisícové odměny.

Noví zastupitelé Libereckého kraje už odhlasovali výměnu svých zástupců v dozorčí radě liberecké nemocnice. Jenže změnu ještě musí odsouhlasit valná hromada a ta bude až v únoru. Do té doby tak můžou odvolaní dál pobírat nemalé odměny, a to od 30 do 50 tisíc měsíčně. Kraj už je vyzval, aby se odměn vzdali okamžitě. Hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK) říká, že pokud se odvolaní zástupci neúčastní žádného jednání, bylo by korektní, kdyby se odměny vzdali.

Zdeněk Bursa je odvolaným předsedou dozorčí rady liberecké nemocnice a bere tak odměnu nejvyšší – 50 tisíc korun měsíčně. Policie ho na jaře kvůli odměnám obvinila ze střetu zájmů. Peníze totiž bral jako uvolněný radní. Teď už ale v radě nesedí a odměny tak může podle zákona pobírat. Vzdát se jich proto nechce, a to bez ohledu na to, že už ho krajské zastupitelstvo odvolalo. „Naše práce pokračuje. Chceme pracovat do té doby, než budeme vyměněni,“ říká Bursa.

Kraj chtěl změny v obsazení dozorčí rady potvrdit na předchozí valné hromadě. Narazil ale na odpor menšinového vlastníka nemocnice, na město Liberec. „Chtěli jsme mít silný mandát pro našeho nominanta, ten jsme v tu chvíli neměli. Bez toho by tam nemohl rozhodnout, a on nerozhoduje sám za sebe, ale za celé městské zastupitelstvo, které má 39 členů,“ prohlásila primátorka Liberce Martina Rosenbergová (ČSSD).

Vítěz voleb kritizuje odměny v dozorčí radě nemocnice dlouhodobě. Začal s tím už v opozičních lavicích. Částky jsou prý neadekvátně vysoké.