Zásah v Miletě hasiči po třech dnech ukončili

Hořice - Hasiči dnes dopoledne ukončili zásah při požáru textilní továrny Mileta v Hořicích na Jičínsku. Požár vypukl v sobotu ráno a způsobil škodu až čtvrt miliardy korun. Ohněm poničený objekt hasiči dnes předali zástupci vedení firmy. Dosud se u dohledu nad požářištěm střídaly tři jednotky hasičů.

„Na objekt si již bude dohlížet firma sama. Pokud by se objevila ohniska, zavolají nás k dohašení,“ informoval ředitel jičínských hasičů Libor Zikeš. Ve středu by měl místo požáru pro dohledání možných skrytých ohnisek prohlédnout specialista s termokamerou. O stržení konstrukcí hrozících zřícením rozhodne statik.

Firma hodlá výrobu látek co nejrychleji obnovit a udržet práci pro všech 360 zaměstnanců. „Sanační práce budou pokračovat i v období mezi vánočními svátky,“ uvedl generální ředitel Otakar Petráček. Firma podle něj také začala jednat s partnery, aby mohla část výroby poškozené požárem nahradit subdodavatelsky.

Tkalcovnu, která je srdcem podniku a požárem zasažena nebyla, by Mileta chtěla postupně uvést do provozu do poloviny ledna 2013. Požár zasáhl zejména provoz přípravny, část skladu přízí a část skladu zboží. Rozšíření plamenů do dalších částí výrobní haly hasiči zabránili. Při požáru a jeho likvidaci nebyl nikdo zraněn.

Požár s největší pravděpodobností zavinila technická závada na osvětlení. „Čtyři nezávisle vypovídající osoby potvrdily, že za vznik požáru může zářivka, od které chytily okolní hořlavé věci. Ohnisko požáru této verzi odpovídá,“ uvedla policie.

Miletu vlastní indická firma Alok a jejím nosným výrobním programem jsou košiloviny. V minulosti byly stěžejním sortimentem firmy kapesníky.