Málem zničený betlém je po 40 letech opět ve svitavském muzeu

Svitavy – Po více než 20 letech se do Svitav vrátil vzácný betlém, který vytvořily tři generace svitavských řezbářů. Tamní muzeum usilovalo o navrácení historické památky už od roku 1990. Řezbářské dílo má za sebou bohatou historii, ale několikrát mu také hrozil zánik. Muzeum ve Svitavách nyní hledá prostředky, jak cenné dílo zrestaurovat.

Svitavy usilovaly o navrácení historické památky už od roku 1990. Na konci 60. let minulého století opustila tamní muzeum poté, co ho odvezla restaurátorka Ludmila Ladýřová a ukryla v Pardubicích na zámku. Později se ukázalo, že betlém tím zachránila před úplným zničením. „Když rozhodnutí komise o likvidaci betléma padlo, tak převoz sem k nám byl proveden vysloveně díky osobní statečnosti paní Ladýřové,“ potvrzuje ředitelka muzea Blanka Cuhelová.

O vzácný betlém vedla dvacetiletý spor muzea ve Svitavách a v Pardubicích. Památka sice pochází ze Svitav, ale zachránili ji právě v Pardubicích. Celý spor zatím skončil kompromisem – Pardubice propůjčily betlém do Svitav na dobu 10 let. Podle ředitelky ale budou Svitavy usilovat o definitivní návrat původně své památky.

Zrestaurovanou část nyní svitavské muzeum vystavilo vůbec poprvé po 40 letech. Více než polovina svitavského betlému ale zůstává v depozitáři a dál čeká na opravu. Památka celkem obsahuje 130 staveb a 400 figurek. Už dávno přitom mohl být ztracen. Už nacisté se ho pokusili rozkrást, za komunismu měl být zlikvidován úplně.