Krumlovští medvědi si užili vánočních pamlsků

Český Krumlov – Medvědi Vok a Kateřina a také mladá medvědice Marie Terezie, kteří jsou po celý rok jednou z atrakcí českokrumlovského zámku, si dnes tradičně pochutnali na medu, medových perníčcích i ovocných dortech. Medvědí Vánoce se v zámeckém příkopu slaví už od roku 1988. Jsou vítanou atrakcí pro turisty, kterých každoročně přibývá. Jen za dopoledne přišlo kolem tisícovky lidí.

Medvědář Jan Černý medvědům připravil smrky ozdobené pamlsky. Aby dnešní hodování zvládli bez problémů, předcházela mu mírná úprava životosprávy. Medvědi dostávali méně jídla, víc nápojů a také rybí tuk. „Kdyby byli přežraní, nebyli by akční, lidem by se jen ukázali a zase zalezli,“ vysvětlil medvědář. Návštěvníci mohli ochutnat grog a čaj, s nimiž mohli zapíjet na 80 kilogramů připraveného čajového pečiva. Na nádvoří vyhrávala koledy živá skupina.

Ne všechny dobroty, které lidé přinesou, skončí v medvědích žaludcích. To, co by jim uškodilo, odveze Černý do lesa prasatům a srnkám. Co se nehodí ani pro ně, skončí v kontejneru. O Medvědí Vánoce mají podle Černého zájem nejen místní lidé, ale objevují se návštěvníci z celého Česka i ze zahraničí. „Přijel také autobus japonských turistů. Překvapili mě, že zpívali české koledy,“ podotkl Černý.

Jan Černý krmí medvěda
Jan Černý krmí medvěda

Na českokrumlovském zámku se medvědi chovají nejméně čtyři století. A od roku 1707 v příkopu mezi prvním a druhým nádvořím. Návštěvníci je ovšem v jiné podobě najdou i na mnoha místech honosného sídla. Objevují se jako štítonoši erbu pánů z Rožmberka se znakem červené pětilisté růže.

Podle pověstí byli Rožmberkové příbuzensky spřízněni s italským šlechtickým rodem Orsini. Orsa znamená italsky medvědice a právě tímto zvířecím motivem se zejména poslední rožmberští vladaři v 16. století hlásili k příbuzenství s rodem Orsini. Údajné příbuzenství mělo doložit starobylost rožmberského rodu. První zmínky o chovu medvědů na zámku pocházejí z druhé poloviny 16. století.