Tajemná obří stavba na břehu Berounky roste

Hlince (Plzeňsko) – Na severu Plzeňska, u řeky Berounky, roste obří stavba. Železobetonový komplex u obce Hlince má hektarovou rozlohu a dominují mu tři kulaté věže. Podle plánů jsou pod zemí také obrovské sklady a haly. Nikdo ale zatím přesně neví, k jakým účelům bude stavba sloužit.

Tajemná, megalomanská, více než sto krát sto metrů veliká železobetonová stavba za téměř miliardu korun – tak vypadá projekt, za kterým údajně stojí bývalá manželka třetího nejbohatšího Čecha Pavla Tykače Daniela Kuchtová. Podle projektu to má být školicí středisko. Místní se ale obávají, že tady staví úplně něco jiného: „Do místností dole je jenom poklop. Ten jeden silný říkal: Já bych tam neprolez. Otvory jenom ze shora – šedesát krát šedesát centimetrů. Tak co tam může být?“

V okolí se stavbě přezdívá například Noemova archa. Jedna z teorií také tvrdí, že by to mohlo být sídlo sekty. Internetové stránky stavby se hlásí k filozofii Avenna. Záhadou je, proč tady vznikají obrovské podzemní sklady, které mají sloužit jako sila. „Ta stavba svým rozsahem naprosto přesahuje veškeré stavby, které tady byly za celou existenci stavebního úřadu Kralovice,“ tvrdí Vlastimil Pech z Odboru výstavby Kralovice.

Stavba na břehu Berounky
Stavba na břehu Berounky

A další záhada – se stavbou souhlasí i starosta, hektar železobetonu mu nevadí. Krajský úřad už přitom řeší první stížnosti, které miliardový projekt kritizují. „Stížnost se týká především vzhledu stavby a jejího zasazení do krajiny,“ uvedla mluvčí Plzeňského kraje Šárka Stará.

Investoři odmítají s médii komunikovat. Dál ale naplňují své plány: v okolí skupují pozemky, rodinné domy a stavbu chtějí od veřejnosti izolovat.