Kino Centrál už zase promítá

Hradec Králové - Půl roku bylo třetí nejnavštěvovanější artové kino v Česku, Centrál v Hradci Králové, zavřené, protože ho bývalý nájemce odmítal opustit. Pod stromeček ale dostali obyvatelé města nečekaný dárek. Petr Vítek, spoluzakladatel pražského kina Aero, tu v provizorních podmínkách začal znovu promítat.

Petici na záchranu kina podepsaly tisíce lidí, na první představení se ale prodalo jen dvaadvacet lístků. „Na přípravu jsme měli jen čtyři dny, takže se podařily jen základní věci jako sehnat filmy, deratizovat kino a ponastavovat techniku,“ říká Petr Vítek.

K pádu biograf dovedlo sdružení Pro-Centrál bývalého náměstka primátora Leoše Kučery. Věřitelé chtějí skoro osm milionů. Sám Kučera do poslední chvíle věřil, že kino udrží. Šest tisíc lidí vyzvalo zastupitele, aby dluhy za nájemce zaplatilo město. Ti ale odmítli a dali sdružení výpověď. „Audit odhalil závažná pochybení v hostpodaření společnosti, která kino provozovala,“ uvedla mluvčí magsitrátu Magdaléna Vlčková.

Nový nájemce musel skoro půl roku čekat, až ten předchozí budovu a techniku uvolní. Největší změny podle Vítka kino teprve čekají, začít by měly po Novém roce.