Domovy pro seniory budou bezpečnější

Most – Je tu nový trend: z domovů pro důchodce se stávají budovy s důkladným zabezpečením. Má chránit seniory před zloději a podvodníky. Staří lidé totiž patří podle policistů k nejohroženějším. Například v Ústeckém kraji se důchodce stane obětí trestného činu v průměru každý den.

Stanislavu Hájíčkovi je 92 let a se svou ženou žije v domově pro důchodce v Mostě. Zloděj se k nim vloupal uprostřed noci. „Bylo tady síto, které utrhnul a vlezl sem. My jsme spali,“ líčí situaci pan Hájíček. Sám si proto vyrobil na okno vlastní zabezpečení. Přitom zkušenost se zloději mají ve stejném domě hned čtyři důchodci. „Byli z toho chudáci nervózní a psychicky rozložení, takže jsme je museli uklidňovat,“ potvrzuje vedoucí Domova s pečovatelskou službou Most Marie Škrhová.

Okna a balkóny proto nově chrání takzvaný elektronický plot za zhruba padesát tisíc. Kde přesně je alarm na budově umístěný, vedení domova prozradit nechce, aby se mu zloději nemohli vyhnout. Napojený je přímo na operační středisko městských policistů. Pokud dostanou signál, okamžitě vyjedou na místo. „Konkrétně na pult centrální ochrany je samozřejmě určena speciální hlídka,“ vysvětluje Robert Bártek z Operačního střediska Městské policie Most.

A není to jediná ochrana. Šestaosmdesátiletá Anna Šlégrová, která žije ve stejném domě, má osobní alarm: „Navléknu si to a jsem jistější.“ Svou hůl v noci pro jistotu schovává, aby ji případný zloděj nemohl použít jako zbraň. Od začátku letošního roku bylo v Ústeckém kraji přepadeno 57 seniorů, dalších 178 zloději okradli. „Mají různé zdravotní potíže. Špatně vidí, špatně chodí, a toho dokáží pachatelé využít a zneužít,“ doplnila tisková mluvčí Policie ČR Most Ludmila Světláková.

Právě proto se důchodci podle policistů nemají pokoušet sami bránit. Alarmy jsou tak prý nejlepší řešení.