Karlovarsko se nemůže zbavit černých staveb

Karlovarsko - Česko se stále potýká s černými stavbami zahraničních investorů. Nejhorší situace je i letos na Karlovarsku, kde padla také rekordní milionová pokuta. Magistrát navíc stále řeší problém s osadou dřevěných srubů, které nechal už před deseti lety bez povolení vystavět ruský podnikatel Nikolaj Stěpanov. Budovy totiž dodnes nesplňují podmínky stavebního povolení.

Sruby v chráněné oblasti Slavkovský les jsou pro řadu místních lidí už léta největším symbolem černých staveb na Karlovarsku. Ani dnes po desetiletém dohadování s úřady není podle stavebního úřadu osada v souladu s povolením. Většinu staveb zde začal už roce 2002 bez povolení budovat Nikolaj Stěpanov. S novináři odmítá komunikovat.

Stavební úřad se marně snaží o odstranění staveb už řadu let. Stěpanov ale budovy nezboural a časem získal dodatečné stavební povolení. Nakonec sruby prodal a teď je vlastní podnikatelka Ala Smirnova. Chce zde vybudovat mediální centrum. Ani ona ale o stavbách na kameru mluvit nechce. 

Problém se zahraničním investorem řeší karlovarský stavební úřad také v obci Jenišov. Tam padla rekordní milionová pokuta. „Stavební firma založila jámu tak, že se okraje silnice začaly sesouvat,“ řekl mluvčí magistrátu Jan Kopál. 

Kauzy kolem problematických a nepovolených staveb zahraničních investorů na Karlovarsku už kritizuje i místní zástupce výboru pro národnostní menšiny Alexej Ružjnikov. „Uráží mě to a je mi to líto. Myslím, že tohle nesmí být ani mezi Čechy, ani mezi Rusy,“ řekl. 

Investory často od nepovolených staveb neodradí ani pokuty. Například podnikatel Stěpanov sankce ochotně platil a k odstranění srubů ho úředníci nedonutili. 

Karlovarský stavební úřad se v minulosti obrátil i na soud, aby nepovolené stavby v chráněné oblasti nařídil zbourat. Úředníci magistrátu ale udělali v žalobě chyby, a tak ji soud zamítl.