Rožnovský skanzen opanovaly tradice

Ostrava - Rožnovský skanzen opět ožil tradicemi. Návštěvníci se tam přesunuli v čase o několik desítek i stovek let zpátky, aby viděli, jak se tehdy lidem žilo. V typických valašských chalupách se vyráběly svíčky, tradičně zdobily stoly anebo věštilo z olova.

Jako v pohádce se mohli cítit návštěvníci rožnovského skanzenu, kteří sem zavítali před koncem roku. A oživili si staré tradice. „Odlívání olova je jednou z vánočních tradic. Také se však používalo k věštění. Například sedláci si takto nechávali věštit budoucí úrodu,“ vysvětluje ve skanzenu hospodář. „Teď si pustíme lodičku a dívejte se, na kterou stranu popluje,“ přibližuje další vánoční tradici hospodyňka.  

Na své si přišly hlavně děti. Folklorní tradice totiž už mnoho z nich nezná. „Víte, z čeho se vyráběly ještě svíčky kromě včelího vosku?“ ptá se dětí hospodář. „Z tuku zvířat, například z ovcí nebo hovězího dobytka. Dnes se na to díváme divně, ale tehdy to bylo běžné, nic jiného nebylo,“ připomíná dětem. 

Kromě tradiční výroby svíček, předení anebo řezbářství poznali nejen ti nejmenší také skromný život, který Valaši vedli. „Tohle klubíčko se zapálilo, dovedete si představit, že si čtete nějakou modlitební knížku při tomto světle?“ upozorňuje hospodář.  

Podobné akce se v rožnovském skanzenu konají celý rok, každé roční období ale lidé uvidí jiné tradice.