Bývalý provozovatel parkoviště v Budějovicích zažaluje radnici

České Budějovice - V Českých Budějovicích skončí tahanice o výběr parkovného před soudem. Pražská firma VINCI PARK, která do letošního května parkovací systém provozovala, zažaluje radnici. Bude se domáhat ušlého zisku. Radní se soudu neobávají, změna provozovatele parkovacích služeb se naopak městu vyplatila. Magistrátní pokladně přinesla o 2 miliony více.

Týmy výběrčích se ve městě vyměnily v květnu. Od té doby systém spravují pracovníci dopravního podniku. Zaměřují se na historické centrum, tady také nejčastěji společně se strážníky nasazují botičky. 

Do října vybrali téměř 11 milionů korun. Předchozí provozovatel za stejné období loňského roku získal o půl milionu méně. Tržby za listopad dopravci ještě sčítají, podle nich ale opět porostou. „Tržby parkovného jsou o sto tisíc větší než za srovnatelný měsíc v roce 2010,“ uvedl Tomáš Bouzek (TOP 09), radní Českých Budějovic.

Vybrané miliony teď zůstanou ve městě, třetinu z této částky si ponechá dopravní podnik, dvě třetiny jdou přímo do pokladny magistrátu. „Městu jsme předali řádově o dva miliony korun víc než předchozí nájemce za stejné období,“ uvedl Jaroslav Ďuriš, ředitel Dopravního podniku České Budějovice. Stará smlouva podle radních výhodná nebyla, proto ji zrušili. Podle ní se do městské kasy vrátila sotva polovina z vybraných peněz, zbytek brala soukromá firma.

Zástupcům pražské firmy se postup radnice nelíbí, ve městě měli podle smlouvy působit ještě tři roky. Škodu teď chtějí nahradit a obrátí se na soud. „Zcela určitě žalobu podáme, s největší pravděpodobností do konce letošního roku,“ uvedl Petr Smejkal, ředitel VINCI PARK. Radnice s žalobou počítala, už oslovila vlastní právníky a chce se bránit. Zatím se neobává, že by o miliony přišla.