Obyvatelé Úval protestují proti rozšíření tamní lisovny

Úvaly – Obyvatelé Úval žijící v blízkosti tamní lisovny protestují proti rozšíření továrny. Obávají se nejen zvýšení hluku - lisovna podle nich navíc stojí v rozporu s územním plánem. Nové haly by se měly přiblížit rodinným domkům na několik desítek metrů. Ředitel závodu ale tvrdí, že spolu s rozšířením výroby se také vybudují ochranné prvky a problémy s hlukem se tak podaří vyřešit.

Úvalští si podle svých slov ani po 12 letech na hluk z továrny nezvykli. Lisovna je ze tří stran obklopená rodinnou zástavbou. Poté, co se dozvěděli, že španělský investor plánuje výrobu zdvojnásobit, chtějí místní znovu protestovat. „Posloucháte bouchání lisů, tupé duté rány… Není výjimkou, že v jednu v noci se začnou navážet bedny z haly,“ říká David Zapletal z místního občanského sdružení.

Španělská firma Essa počítá s investicí kolem 75 milionů korun. Kromě nového lisu a nové haly přitom občanům slibuje vybudovat také protihlukový val. „To zlepšení spočívá v tom, že k lisovací hale by byla přistavena logistická hala a veškeré činnosti by byly soustředěny právě v této hale,“ představil ředitel české pobočky Petr Ludvík. Obyvatelům Úval ale vysvětlování nestačí. „Celá ta věc by se přiblížila. Vůbec není jasné, že by nastalo nějaké zlepšení. Ať ten val klidně postaví, ale žádné další haly,“ reagoval Zapletal.

Velké rozšíření plánovala společnost Essa už před lety. Zdejší haly měly narůst na trojnásobný objem a přiblížit se rodinným domům asi na 50 metrů. Úřady ale tehdy dostavbu nepovolily. Územní plán počítal pouze s nerušící výrobou, přesto úvalský stavební úřad povolil hlučnou lisovnu karosérií.

Lidem se zdá, že ani teď se město k plánovanému rozšíření nestaví dostatečně negativně. Vedení města nyní sestavilo komisi, která má celý projekt zhodnotit. Jejími členy jsou i občané. Podle reakce se proto společnost Essa teprve rozhodne, jestli kvůli rozšíření vůbec požádá o stavební povolení.