Čí je náš rybník? ptají se v Blahutovicích

Nový Jičín – Kuriózní případ řeší obecní úřad v Blahutovicích na Novojičínsku, který marně hledá majitele zdejšího rybníka. Radní už dokonce vydali výzvu, aby se případný majitel přihlásil. Pokud do půl roku nikdo vlastnictví nedoloží, získá rybník samotná obec. Ta by ho chtěla dát do správy rybářům, kteří se o něj nyní starají.

Majitelem rybníka se necítí být ani Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, kterému pozemek pod rybníkem patří. Dosavadní zákony totiž umožňují, aby majitelem parcely a stavby na ní byl někdo jiný.

Úřad oslovil i likvidátora bývalého zemědělského družstva, za jehož působení rybník pravděpodobně vzniknul. „Likvidátor potvrdil, že žádné dokumenty nevlastní. Obrátili jsme se na příslušný okresní archiv, ale zde se taky nic nedochovalo,“ podotknul ředitel úřadu Karol Siwek.

Pokud se nikdo do půl roku od vydání výzvy neozve, připadne rybník jako jakákoliv jiná nalezená věc obci. Situace je ovšem o to komplikovanější, že pozemek v minulosti patřil církvi, a spadá tak do zákona o majetkovém vyrovnání. „Podle příslušného zákona je čtyřiadvacet měsíců blokován,“ dodal Siwek.

Podobný problém jako Blahutovice řeší také nedaleké Hladké Životice; zde pátrají po majiteli dvou kapliček. Výzvu úřad vypsal na počátku září, dosud se nikdo nepřihlásil.