Lidé se obávají třídírny odpadů

Ostrava - Obyvatelé třinecké části Podlesí nechtějí novou třídírnu odpadů. Bojí se zhoršení už tak špatného ovzduší. Současná třídicí linka, díky které patří město v množství separovaného odpadu ke třem nejlepším v Moravskoslezském kraji, už ale kapacitně nestačí. Jestli se bude stavět, záleží na Třineckých železárnách.

Emoce obyvatel třinecké části Podlesí vzbudila plánovaná investice společnosti Nehlsen Třinec, jejímž polovičním majitelem je město. Novou třídírnu odpadů chce postavit na koupeném pozemku do dvou let. „Problémem je, že lidé v části Nebory mají strach, že se bude jezdit s nákladními auty kolem jejich domů. My se snažíme, abychom umožnili průjezd Třineckými železárnami na mimoúrovňovou křižovatku, kde bychom se potom napojovali směrem na dálnici,“ vysvětluje jednatel společnosti Nehlsen Třinec Tomáš Sabovčík.  

To je totiž podmínka vedení města, které chce vyhovět občanům. Třinecké železárny se svým rozhodnutím ale otálejí. Zatímco starostka tvrdí, že podnik s průjezdem po dobu dalších tří let nesouhlasí, mluvčí železáren tak jednoznačná není. „Třinecké železárny se prozatím se společností Nehlsen v otázkách spolupráce nedohodly, jednání ale nadále probíhají,“ říká mluvčí Třineckých železáren Lucie Drahošová. 

Třinec přitom novou linku nutně potřebuje. Ta současná je patnáct let stará a na současné potřeby města a přilehlých obcí nestačí. Dvacet pět lidí na ní ve třech směnách vytřídí za rok šest tisíc tun odpadu. Nová moderní linka by toho se stejným počtem zaměstnanců stihla třiapůlkrát více. 

Pokud Třinecké železárny průjezd vozů s odpadem teď ani za tři roky neodsouhlasí, bude muset město uvažovat o novém místě. Ve hře je tentokrát lokalita Halda.