Lipenský přívoz funguje i v noci

České Budějovice - Lyžařské areály zažívají v těchto dnech zatím největší nápor turistů. A nejen ony. Rekordní sezonu zažívá i přívoz v Horní Plané na Lipensku. Jeho hlavními zákazníky jsou v tuto dobu právě lyžaři mířící na nejbližší rakouské svahy. 

Až dvě stě metrů dlouhá fronta aut, čekací doba i dvacet minut. Tak to v těchto dnech vypadá u přívozu přes Lipno v Horní Plané. Převozníkům se podařilo udržet průjezd Lipnem i přes největší mrazy. Autům tak zkracují cestu o dvacet kilometrů, navíc po úzké silnici. „Přívoz udržujeme v provozu také v zimě, jezdíme i přes noc,“ vysvětluje převozník Marcel Lorenc. 

Kapacita jedné jízdy je osm aut. Cesta na druhý břeh tak trvá namísto dvaceti minut po silnici tři minuty po vodě. „Čekáme tady asi patnáct minut. Zatím tu je čtrnáct aut,“ komentuje situaci jeden z lyžařů. 

Zatímco v létě přívoz jede s turisty přes Lipno průměrně pětašedesátkrát denně, přes zimu s lyžaři je to i stokrát. „Přestávky se nedodržují, jezdíme prakticky nonstop,“ zdůrazňuje Marcel Lorenc. „Službu udržujeme kvůli vysoké poptávce lyžařů a kvůli nevyhovující silnici na druhé straně,“ dodává starosta Horní Plané Jiří Hůlka. 

Přívoz bude jezdit až do nejtužších mrazů. Například minulá zimní sezona skončila až 26. ledna.