Ledovka opět hrozí sednout na Česko

Praha – Kdo se na Nový rok večer nebo ve středu ráno chce vydat autem na cestu domů z novoročních oslav, měl by si načasování své cesty ještě řádně rozmyslet. Na Moravě a ve východních Čechách se celý den pohybují teploty kolem nuly a hrozí, že začne padat zmrzlý déšť – výsledkem tak bude ledovka. Počasí trápilo řidiče i dopoledne, kdy některé silnice namrzaly. Stalo se i několik nehod, které se ale obešly bez vážnějších zranění. Policie ovšem pátrá po autu, které se zúčastnilo poslední loňské smrtelné nehody, k níž došlo těsně před půlnocí na Náchodsku.

Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu na ledovku bude platit od 23 hodin do zítřejších 10 hodin dopoledne. Týká se krajů Jihočeského (pouze okresů Tábor a Jindřichův Hradec), Jihomoravského, Vysočina, Královéhradeckého, Moravskoslezského, Olomouckého, Pardubického a Zlínského. Ledovka se vytvoří tam, kde bude pršet a současně mrznout. „Na studené frontě se v noci na středu a ve středu ráno bude vyskytovat v nižších a středních polohách déšť, ve východní polovině území střídavě mrznoucí déšť a sněžení,“ uvedl ve výstražné informaci Český hydrometeorologický ústav.

Opatrní by měli být zejména řidiči, kteří pojedou ze silvestrovských a novoročních oslav, ale také chodci. Zejména řidičům hrozilo nebezpečí již dopoledne na severu i jihu Čech a také na Vsetínsku. Některé silnice byly namrzlé a kluzké.

Smrt na silnici počasí nezpůsobilo

Přes částečně nepříznivé počasí nedošlo zatím k žádným vážnějším dopravním nehodám. Většina havárií se obešla bez zranění, mezi nejvážnější patří převrácení vozidla na střechu na silnici třetí třídy na Pardubicku. Těsně před půlnocí ale došlo k tragické nehodě v Jetřichově na Náchodsku, kde skupina mladých lidí vypouštěla na silnici před hospodou rachejtle. Třiadvacetiletý mladík se přitom ale dostal pod kola projíždějícího auta. Při střetu utrpěl závažná poranění hlavy, kterým podlehl po převozu do nemocnice. Automobil z místa nehody ujel, díky svědkům ale policisté vůz i jeho řidič později našli.

Poslední den roku se staly dvě smrtelné dopravní nehody, k další došlo v Karlovarském kraji. Konečná černá silniční statistika tak patrně skončí na čísle 680.

Nebezpečí nehrozí jen na silnicích

Poslední den loňského roku zahynul také jedenasedmdesátiletý turista, který se vydal na hřeben Soláně. Kvůli vyčerpání zřejmě zkolaboval, na hřebeni ho našli turisté. Přivolaní záchranáři ho potom hodinu oživovali, ale bezúspěšně. Horská služba varuje před túrami, panující počasí je značně komplikuje. „Je strašně málo přírodního sněhu a ten zůstatek je ledový,“ vysvětlil dispečer Horské služby Pavel Masopust. „Musím důrazně varovat návštěvníky našich hor, aby dali pozor na zledovatělé cesty a volný terén. Všichni turisté by měli plánovat túry s ohledem na tyto okolnosti a také s ohledem na své síly a zdravotní stav,“ dodal náčelník Horské služby Beskydy Radim Pavlica.