Krkonošské muzeum žije dál, provoz zaplatí město

Jilemnice (Semilsko) – Krkonošské muzeum v Jilemnici nemusí omezovat své expozice. Správa Krkonošského národního parku, která ho provozuje, uvažovala o zmenšení ztrátového muzea o dvě třetiny. Jilemnická radnice se ale rozhodla expozici zachránit a parkové správě slíbila, že chybějící peníze zaplatí. Z jilemnické městské pokladny půjde na provoz krkonošského muzea 1,7 milionu korun. 

Krkonošské muzeum je pro Jilemnici důležité – do podhorského městečka ročně přivede na 25 tisíc turistů. Přesto prodělává a Správa KRNAP, která je zřizovatelem muzea, musí jeho provoz dotovat až 2,5 miliony korun ročně. Ovšem ve chvíli, kdy se parkové správy dotkly rozpočtové škrty, hrozilo, že bude nutné provoz muzea výrazně omezit. „Správa KRNAP musela řešit podstatné snížení rozpočtu a do budoucna jsme nebyli schopni plně hradit provoz muzea v Jilemnici v podobě, v jaké jsme je dotovali uplynulé roky,“ oznámil ředitel správy Jan Hřebačka.

Pro Jilemnici bylo připravované zrušení dvou třetin expozic nemyslitelné – městu hrozilo, že přijde o turistický magnet. „Kdybychom zavřeli dvě třetiny, tak si myslíme, že by návštěvnost tak drasticky poklesla, že by to de facto vedlo k zániku muzea,“ uvedl jilemnický starosta Vladimír Richter (ODS). Radnici proto nezbylo než nabídnout Správě KRNAP společné financování muzea.

Město původně uvažovalo o tom, že by muzeum zcela převzalo. Objevilo se ale několik překážek, které takovou transakci překazily. Ukázalo se ale, že nelze snadno vyčíslit hodnotu sbírek, ale především stál změně vlastníka v cestě zákon nařizující Správě KRNAP, aby sbírky nejprve nabídla dalším státním institucím. „To je nesmírně komplikovaná záležitost. Proto je ta smlouva koncipována tak, aby nelimitovala eventuelní převod sbírek, ale aby byla naprosto zabezpečena jejich celistvost a muzeum mohlo fungovat,“ poukázal ředitel Krkonošského muzea Jan Luštinec.

Řešení, na kterém se vedení krkonošského parku s jilemnickou radnicí dohodlo, není trvalé. Smlouva o společném financování sbírek je platná pouze na tři roky. Potom se bude muset znovu jednat.