Na Moravě vznikly dvě nové obce

Zlín - První den samostatné existence oslavily také dvě nové moravské vesnice, Krhová a Poličná. Loni se odtrhly od Valašského Meziříčí, které se tak minulou půlnocí skokově zmenšilo o čtyři tisíce lidí.

Svátečně oblečeni i naladěni dnes přicházeli obyvatelé Krhové do své nevelké kapličky. Konala se zde první mše v nově vzniklé vesnici. „Budete po letech prožívat samostatnost, je dobře, že jste se rozhodli,“ zaznělo mimo jiné z úst tamního kněze. 

Obyvatelé Krhové i Poličné měli k touze po samostatnosti stejný důvod. Tím bylo rozhodnutí zastupitelů Valašského Meziříčí, kteří bez předchozího varování zrušili základní školy v obou vesnicích jen proto, aby zachránili některou z městských škol. 

Velká radnice už pak nedokázala emoce v místních částech zkrotit. Výsledky referend o odtržení byly jednoznačné. Nově nabytou samostatnost ale lidem zpočátku zkomplikuje administrativa, třeba výměna občanských, technických nebo zbrojních průkazů. „Menší obec má větší kontrolu nad obecními financemi a také si myslím, že i společenský život zde bude bohatší,“ hájí odtržení Michal Perutka. 

Život ve vesnicích budou pár dnů řídit dočasní správci jmenovaní ministerstvem vnitra. Dlouho se ale nezdrží, už brzy je nahradí noví starostové. O víkendu totiž budou v Krhové i Poličné první obecní volby.