Pardubický kraj sloučí asi dvacet škol

Pardubice - Sloučit střední školy a učiliště, takový je plán vedení Pardubického kraje. Studentů totiž ubývá a hejtmanství chce ušetřit i za pronájem budov. Které školy sloučení čeká, úřad zatím nezveřejnil, mělo by jich být kolem dvaceti. 

Od roku 2008 ubyly v Pardubickém kraji čtyři tisíce studentů, některé školy proto čeká slučování. Zřizovatel, tedy krajský úřad, už totiž nechce dál udržovat málo vytížené školy při životě. Slučování zřejmě čeká i ty školy, které působí v pronajatých budovách. „Připravujeme už materiály z hlediska obsazenosti školy, ale také z hlediska majetkového, zda ta budova patří Pardubickému kraji,“ potvrdila radní pro školství Jana Pernicová (ČSSD).

Vedení kraje má i podporu opozičních zastupitelů, takzvané optimalizaci školství tak už nic nezabrání. „Jestliže jsou střední školy poloprázdné, žáků ubývá, tak je nutné udělat opatření, aby byly naplněné, jinak tam není možné zajistit kvalitní výuku,“ souhlasí opoziční zastupitelka Jana Smetanová (ODS).

Kraj udržuje jednotlivé ředitele škol v napětí, zatím totiž nezveřejnil, která gymnázia, průmyslovky nebo učiliště sloučí. Některé školy ale se slučováním nesouhlasí. Obávají se toho, že kvalita výuky klesne. „My chceme, aby studenti věnovali čas studiu, zatímco na sportovním gymnáziu věnují čas sportu,“ argumentuje ředitel pardubického gymnázia Dašická Luděk Burian.

Optimalizace může v celém regionu zasáhnout až dvacet škol. První z nich čeká sloučení už na konci letošního školního roku.