Středočechy čeká deregulace nájemného. Cena nemusí vždy stoupat

Příbram – Ve středních Čechách od nového roku skončila deregulace nájemného. Od nynějška jsou ceny za bydlení pouze tržní. Nájemníky a majitele části nemovitostí tak nyní čeká dohadování o nové ceně. Víc zaplatí hlavně obyvatelé nadstandardních bytů a lidé v okolí Prahy. Někde nájemné naopak klesne.

Změny se týkají 19 středočeských měst – všech, kde žije víc než deset tisíc lidí. Podle odborníků ale nemusí být pravidlem, že nová, tržní cena bude vyšší. V těch průměrných a horších bytech může nájemné dokonce klesnout.

„Určitě bude výrazný rozdíl mezi třeba Příbramí nebo, chcete-li, těmi vzdálenějšími městy od centra Prahy, a okolím hlavního města,“ očekává předseda Sdružení nájemníků ČR Milan Taraba.

Mapa deregulace ve středních Čechách
Zdroj: ČT24

Majitele bytů a nájemníky teď čeká vyjednávání o nových cenách. Lidé v městských bytech ale většinou můžou zůstat klidní. Nájemné v nich totiž neporoste. „Ekonomická situace obyvatel v dnešní době není tak úplně ideální na to, abychom zvedali nájmy,“ připustil primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati (ODS).

Nájemné neporoste ani v Mělníku nebo Nymburku. Růst nájemného v soukromých bytech pak brzdí i to, že mnoho jich zůstává prázdných. Nabídka často převyšuje poptávku. „Ceny, které se ustaví nyní, jsou ceny minimální, které dále musejí růst, pokud nájemní bydlení nemá zaniknout,“ tvrdí Tomislav Šimeček, předseda Občanského sdružení majitelů domů a bytů.

V Česku se deregulace nájemného týkala 700 tisíc domácností. Ve většině měst skončila už na Silvestra 2010. Ve většině krajských měst, ve velkých středočeských městech a i v Praze se protáhla do posledního dne loňského roku.