Gorilí mládě v pražské zoo je sameček, čeká už jen na jméno

Praha - Gorilí mládě, které se před Vánocemi narodilo v pražské zoologické zahradě samici Kijivu, je sameček. Potvrdily to genetické analýzy. Zoo pro něj nyní hledá jméno. Lidé mohou své návrhy posílat do 20. ledna. Vítězný návrh bude odměněn.

Mládě se narodilo 22. prosince samici Kijivu a samci Richardovi. Pohlaví malé gorily určili odborníci z tkáně pupeční šňůry. V médiích se už dříve objevily spekulace, že by mohlo jít o samce. Lidé teď pro gorilího samečka mohou navrhovat jméno. Návrhy bude zoo přijímat na webu, ale také ze schránky u pavilonu goril.

Gorily se v Česku chovají od 60. let, v zajetí se množí obtížně. První mládě, samička Moja, se v Praze narodila v roce 2004. Předloni v listopadu odcestovala do Španělska za vhodným partnerem a nyní už čeká mládě. Druhé mládě, sameček Tatu, se narodil samici Kijivu, a to v roce 2007. O tři roky později se narodil ještě samec Kiburi. Tatu se však loni v létě nešťastnou náhodou oběsil při hře na laně.

Kromě Kijivu porodila předloni v listopadu v pražské zoologické zahradě také Bikira. Samečka Tana ale nepřijala a byl proto převezen do Stuttgartu.