Vinohradský kostel sv. Ludmily oslaví 120 let, může „dostat“ opravu varhan

Praha – Varhany v kostele svaté Ludmily na pražských Vinohradech, jedny z nejcennějších nástrojů v Česku, potřebují generální opravu. Zdejší farníci už několik let vybírají peníze, výnos ze sbírek ale na restaurování nestačí. Po čtyřech letech mají jen osminu potřebné částky. Naději ale vzbuzuje iniciativa vinohradské radnice, starostka se pokusí získat příspěvek od ministerstva kultury. Kostel by tak mohl dostat dárek k nadcházejícím 120. „narozeninám“.

Varhany zhotovené varhanářem Emanuelem Štěpánem Petrem na konci 19. století jsou unikátní nejenom proto, že patří k největším nástrojům od známého varhanáře. Nikdy nebyly zvukově přestavěné, původní jsou i cínové píšťaly. Nástroj je ale ve špatném stavu a nutně potřebuje opravit. „Celá ta skříň padá. Takže někdy se i bojíme,“ podotkla kostelní varhanice Iva Rosario. Farář Stanislaw Boguslaw Surma dodal, že je třeba varhany ladit každého čtvrt roku.

Cena opravy bude podle odhadu 7 až 8 milionů korun. Již čtyři roky probíhá sbírka, ze které farníci chtěli práce uhradit. Jenomže zatím vybrali pouze 900 tisíc. Teď jim přitom hrozí, že o část peněz přijdou. „Musíme ty prostředky použít do konce roku 2014. Pokud je nepoužijeme, magistrát může ty peníze přesměrovat na jiný účel,“ zdůraznil farář Surma.

Přesto se svatoludmilským varhanám začíná blýskat na lepší časy. Do shánění potřebných milionů se vložila vinohradská radnice. Starostka Jana Černochová, která zároveň zastává pozici poslankyně, lobbuje na ministerstvu kultury. „Může poskytnout prostředky na opravu kulturních movitých památek. Beru to jako obrovskou naději,“ řekla starostka Černochová.

I když je ministerstvo kvůli úbytku sponzorů zavaleno žádostmi o granty, šance, že na tak umělecky cenný nástroj přispěje, je podle ministerského náměstka Františka Mikeše velká. „Na celou rekonstrukci příspěvek možný nebude. Ale na nějakou část – a myslím si, že podstatnou část – najdeme,“ slíbil. Možná se tak varhany, které obsahují 46 rejstříků, dočkají rekonstrukce už letos, kdy kostel svaté Ludmily oslaví 120. výročí.