Řidička získala auto zpět i bez složení kauce, pomohl jí soud

Brno - Běžná silniční kontrola se pro Lenku Šimkovou změnila v právní tahanici. Když ji 20. prosince loňského roku zastavila policejní hlídka, nepodařilo se jí nadýchat do alkoholtesteru. Odběr krve pak podmínila sdělením příslušného paragrafu, za což si vysloužila odtah auta a padesátitisícovou kauci. Městský soud se ale postavil na její stranu.

„Opakovaně jsem se snažila nadýchat do alkoholtesteru, bohužel marně. Bylo mi řečeno, že do něj dýchám nesprávně. Buď málo, nebo příliš krátce,“ popsala situaci Šimková. S odběrem krve souhlasila, pokud jí ale policisté sdělí příslušný paragraf, kterým svůj test podmiňuje. Tímto jednáním si vysloužila zabavení řidičského průkazu a odtah auta. Navíc jí byla uložena kauce na horní hranici - padesát tisíc korun. „Policisté ženě uložili kauci, která má sloužit jako záruka, že se dostaví k projednání přestupku,“ vysvětlil mluvčí krajských policistů Pavel Šváb.

Auto získá zpátky až po složení kauce ve výši 50 tisíc korun

Na místo se dostavil její přítel, který se nabídl, že auto odveze. Policie přesto trvala na odtahu vozidla. Jeho vydání pak policisté podmínili zmíněnou kaucí padesát tisíc korun a uhrazením nákladů za odtah. „Zjednodušeně řečeno: auto nebylo právně volné, protože nebyla uhrazena uložená kauce, tudíž s ním nemohl nikdo jiný disponovat,“ uvedl Šváb.

Z pohledu policistů jevila řidička, kterou hlídka zastavila ve tři hodiny ráno, zjevné známky toho, že by před jízdou mohla požít alkohol. Ačkoliv odběr krve nejprve odsouhlasila, po převozu si své rozhodnutí rozmyslela, a tím mařila jejich práci.

Díky předběžnému opatření získala řidička své auto zpátky - zdarma

Začátkem roku vydal Městský soud v Brně předběžné opatření, ve kterém nařídil vydání auta bez jakékoliv platby. Šimková si auto z odstavného parkoviště už vyzvedla. Za jeho zabavení chce ale policisty žalovat. Jí samotné ale hrozí mnohatisícová pokuta a odebrání řidičského průkazu v případě, že u přestupkové komise nevysvětlí, proč nedokázala nadýchat do alkoholtesteru.