V Čechách se zvedly hladiny řek, voda zaplavila sklepy i silnice

Karlovy Vary - Na severozápadě Čech, ale i na Šumavě a Vysočině zvedl vytrvalý déšť hladiny řek. Na řece Svatavě v Kraslicích platil od rána třetí povodňový stupeň, který byl ale krátce před polednem snížen na druhý. Hladina tu od půlnoci do rána stoupla téměř o půl metru, hasiči v Karlovarském kraji v noci zasahovali u dvou desítek případů. Na většině území Česka už přestalo pršet a voda v řekách opadá, současně se má ochladit a sníh už nebude tát.

Zatímco Kraslicemi, které mají upravené koryto Svatavy, velká voda protekla beze škod, o pár kilometrů níže se vylévala z břehů. Most u takzvané Benešovy pily u Rotavy byl ráno už téměř pod vodou a hrozilo, že ho voda zatopí. V Oloví Svatava vytekla z břehů, zaplavila park a smočila i domy kolem řeky. V Sokolově, kde se Svatava vlévá do Ohře, je jindy klidná říčka na první pohled mocnější než samotná Ohře. Voda uzavřela i některé silnice - například v osadě Mlýnek nedaleko Nového Kostela na Chebsku. 

Večer už platil jen druhý povodňový stupeň v Kraslicích, první  pak ve Svatavě a v Drahovicích na Ohři. S důsledky počasí už od noci bojovali hasiči - po celém kraji řešili dvě desítky událostí. „Čistili ucpané propusti, odčerpávali vodu ze zatopených sklepů a ve Kfelích u Ostrova stavěli protipovodňovou hráz z pytlů s pískem. V pěti případech odstranili stromy popadané na silnice,“ uvedl mluvčí hasičů Martin Kasal.  

V Plzeňském kraji se na první povodňový stupeň dostala ráno Křemelná ve Stodůlkách, dopoledne i Otava v Sušici. Odpoledne ale hladiny řek klesly zpět do normálního stavu.

Tající led a sníh zvedá hladiny řek
Zdroj: ČT24

Stoupající Bílina uzavřela dvě silnice na Teplicku

Dvě silnice v Ústeckém kraji zůstávají kvůli zvednutým hladinám řek uzavřené. Řeka Bílina je na druhém povodňovém stupni a ráno si vynutila na Teplicku uzavření silnice mezi Kozlíky a Velvěty. Na Chomutovsku zase museli dopoledne uzavřít silnici 25115 u obce Bílence. Policie předpokládá, že obě silnice by mohly být průjezdné v neděli dopoledne.   

Na druhém povodňovém stupni je Bílina i v Trmicích nedaleko Ústí nad Labem a také potok Bouřlivec na Teplicku. V noci se dvakrát na druhý stupeň dostala i Kamenice ve Hřensku, tam se ale situace přes den zklidnila.

Klidněji bylo v Libereckém kraji, kde podle operačního důstojníka hasičů v noci vyjížděli na Tanvaldsku, Novoborsku, Janově nad Nisou a v Liberci v šesti případech k zatopeným sklepům nebo ucpaným propustím. První stupeň povodňové aktivity, tedy povodňová bdělost, byl ve 12:00 překročen na Chomutovce, Bílině, Mandavě, Kamenici a Jizeře. Podle údajů ČHMÚ nejvíce pršelo na Nové Louce v Jizerských horách, kde naměřili od pátečního rána 47 milimetrů srážek. Na severu Čech stále místy prší, srážky už ale nejsou tak vydatné.

Na Vysočině už se také situace uklidnila

Rovněž v Kraji Vysočina se zvedly hladiny řek. Doubrava v Bílku a Sázava ve Žďáru nad Sázavou dosáhly prvního stupně povodňové aktivity. Hladina Doubravy kulminovala kolem 05:00, poté začala klesat. I na Teplé Vltavě v Lenoře platil první stupeň povodňové aktivity, vyžadující bdělost. Hladina dosáhla kolem 09:30 při průtoku 31,5 metru krychlových za vteřinu 130 centimetrů.

Video Reportáž Marka Štětiny
video

Reportáž Marka Štětiny