Domov důchodců v Horní Plané pochybení odmítá

Horní Planá – Domovu důchodců v Horní Plané na Českokrumlovsku hrozí třicetimilionová pokuta. Vyměřili ji správci evropských fondů, kteří našli nesrovnalosti v projektu na rekonstrukci budovy. Pokuta ale ohrožuje existenci zařízení. Jeho správci pochybení odmítají a proti sankci se odvolali.

Nově vybavený pokoj v opraveném křídle hornoplánského domova. Společně tady bydlí Marta Douchová s Karlou Hezoučkou. Obě pracovaly u státních statků a znovu se sešly. „Jsem spokojená. Všechno, co potřebujeme, tady máme,“ chlubí se paní Marta Douchová a Karla Hezoučká se přidala: „Můžeme jít, kam chceme, můžeme dělat, co chceme. Je to tady fajn.“ V domově žije 110 seniorů. Nepřetržitě se o ně stará 60 zaměstnanců. O umístění tady žádají další desítky lidí. „Máme zhruba 75 žádostí na umístění klientů,“ uvedla ředitelka Domova důchodců Horní Planá Renata Březinová.

Domov má za sebou roční rekonstrukci, která si vyžádala 40 milionů korun z evropských fondů. Firmy při ní vyměnily okna, střechu a výtah, opravily také rozvody vody a elektřiny v pokojích a kuchyni. Podle auditorů správci domova při výběru firmy pochybili, a proto dostali pokutu. „Je to odvod za porušení rozpočtové kázně a ten byl vyčíslen auditem PAS v celkové výši téměř 31 milionů,“ vysvětlila ředitelka Úřadu ROP Jihozápad Ivana Makovičková a mluvčí ministerstva financí Radek Ležatka doplnil: „Jednalo se o pochybení v oblasti veřejných zakázek a nejednalo se pouze o drobné nedostatky.“ Provozovatelé domova ale takový závěr považují za absurdní. Proti pokutě se odvolali. „V případě, že bychom tuto sankci včetně penále museli uhradit, je to pro náš domov plně likvidační,“ dodala Renata Březinová.

Domov se rozhodli bránit také starostové z okolí. Vyzvali správce fondů, aby své rozhodnutí přehodnotili. „Nedokážu si představit, co by uzavření domova důchodců znamenalo, protože je to největší sociální zařízení v kraji,“ prohlásil starosta Horní Plané Jiří Hůlka (nestr.). A také kraj teď bije na poplach, domov uzavřít nechce. „Pokud se s ministerstvem financí nedomluvíme, budeme se soudit,“ potvrdil hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola (ČSSD).

Zástupci regionální rady předpokládají, že vyměřenou pokutu nakonec zmírní a že správci hornoplánského domova zaplatí maximálně 3 miliony korun.