Ve městech nemá kvůli amnestii kdo uklízet

Praha - Obce a města přijdou kvůli amnestii o lidi, kteří si v jejich ulicích odpykávali tresty obecně prospěšných prací. Jde zhruba o dvanáct tisíc odsouzených, kteří pomáhali hlavně při úklidu, kalamitách, ale třeba také ve zdravotnických nebo školských zařízeních. Pro starosty je to navíc už podruhé za poslední měsíce, co o pracovní síly přicházejí. Na konci listopadu totiž přestala být podobná práce povinná pro nezaměstnané.

V Kuřimi pracovalo s těžkou technikou při úklidu města klidně i šest odsouzených. Trestem dostali obecně prospěšné práce, a tak dláždili chodníky, kosili trávu nebo čistili veřejná prostranství. Kvůli vyhlášené amnestii už teď ale nejspíš do práce nepřijdou.

Obecně prospěšné práce patří mezi ty alterantivní tresty, které soudci nejčastěji ukládají. Všem odsouzeným ho teď ale amnestie zahladí, některá města proto tuší, že po nezaměstnaných, kteří po rozhodnutí Ústavního soudu už nemusí na veřejné práce, teď budou v ulicích chybět i odsouzení. Třeba ve Vsetíně pracovaly tři desítky odsouzených, teď s nimi ale město už počítat nemůže. „Byli pro nás důležití především v náhlých nebo kalamitních situacích,“ vysvětlila starostka Vsetína Iveta Táborská.

Jiná města se úbytku pracovníků z řad odsouzených nebojí. „Alternativní trest mělo u nás v Bohumíně uloženo 45 lidí, z nichž 22 ještě na tyto práce nenastoupilo. Vzhledem k tomu, že práce vykonávali spíše ojediněle, tak nás to neohrozí,“ podotkl starosta Bohumína Petr Vícha. Podle probační a mediační služby by tito odsouzení ale měli chodit do práce až do okamžiku, než dostanou do ruky soudní rozhodnutí, že se jich amnestie týká. Jak dlouho ale bude trvat, než soudy amnestují i poslední alternativní trest, to teď nevědí ani samotní soudci.