Pražské střední školy budou možná o 26 tříd chudší

Praha - Až šestadvacet tříd na gymnáziích a středních odborných školách chce od příštího roku zrušit pražský magistrát. Důvodem jsou úspory i nízká naplněnost ročníků. O které školy by se mělo jednat, radnice nesdělila, návrh totiž zatím není definitivní.

Z dlouhodobého záměru vzdělávání v Praze vyplývá, že rušení by se mělo týkat prvních ročníků. Na rušení jedné z tříd zatím upozornilo Gymnázium Evropská, které sídlí v budově společně s Vyšší odbornou školou pedagogickou a sociální a Střední odbornou školou pedagogickou. Studenti této školy kvůli záměru města vyhlásili před Vánocemi stávkovou pohotovost. Sbírají také podpisy pod petici.

Kromě Gymnázia Evropská by se měly ve školním roce 2013/2014 rušit třídy ještě v dalších osmi gymnáziích a ve dvanácti středních odborných školách. Kolik město zavíráním ročníků ušetří, není jasné. Úředníci to odmítli komentovat. Kromě úspor a snižujícího se počtu studentů je důvodem redukce počtu tříd i nezájem studentů o některé studijní programy. "Pro některé obory je nadbytečné pokrývat poptávku na více školách, když celkový zájem
tyto obory na více místech nenaplňuje," uvedl magistrát.

V případě středních odborných škol jde o obory informační technologie, stavebnictví, elektrotechnika, zeměměřičství, ekonomika a podnikání, zdravotnický asistent a také o obchodní akademie. O konkrétních změnách bude ještě úřad jednat s vedením škol.

Praha už před časem zvažovala rušení pěti středních škol. Od záměru ale nakonec ustoupila. Do slučování nebo rušení středních škol zřizovatele dlouhodobě tlačí ministerstvo školství, poloprázdné školy jsou totiž drahé na provoz.