Památce popravených odbojářů se přišlo poklonit asi třicet lidí

Louny - V pondělí uplynulo 63 let od popravy čtyř členů protikomunistické odbojové skupiny MAPAŽ 5, která působila v oblasti středních a severních Čech. Dopoledne byla v Lounech pietní akce k uctění obětí vykonstruovaného procesu. V budově tamní sokolovny na konci roku 1949 odsoudili k trestu smrti i dva zdejší obyvatele, Kamila Novotného a Bohumila Klempta.

Evžen Seidl je dnes jediný žijící člen legendární odbojové skupiny, jejíž název odkazoval na jména Masaryk, Palacký a Žižka. Skupina několika set lidí bojovala všemi myslitelnými způsoby s nastupujícím komunistickým režimem. Boj vyvrcholil na konci čtyřicátých let několika atentáty na členy komunistické strany. Seidl, jemuž je dnes 84 let, byl v procesu také odsouzen k trestu smrti, kvůli nízkému věku mu byl trest změněn na doživotí. 

Podle Seidla došlo k atentátům hlavně na okresní komunistické představitele. Atentáty však prý neměly likvidační charakter. Komunistický režim nicméně soudil v budově lounské sokolovny přes 160 lidí a během tří dnů byl hotov. Výsledek? Čtyři tresty smrti, čtyři doživotí a dalších patnáct nepodmíněných trestů v celkové výši 254 let.

Evžen Seidl je jediný žijící člen legendární odbojové skupiny MAPAŽ 5
Evžen Seidl je jediný žijící člen legendární odbojové skupiny MAPAŽ 5

Památce popravených odbojářů se přišlo poklonit asi třicet lidí

Pietní akce navštěvují pravidelně studenti středních škol, aby měli možnost seznámit se osobně s lidmi, kteří zažili boj proti komunistickému režimu. „Strašně rychle zapomínáme na to, co byla nesvoboda, bereme demokracii jako samozřejmou věc,“ konstatuje starosta Loun Radovan Šabata. 

Evžena Seidla zájem mladých lidí těší, jako představitel Konfederace politických vězňů přes svůj vysoký věk objíždí celou republiky s besedami na téma nesvoboda a demokracie.