Kvaš končí jako šéf pardubických strážníků

Pardubice - Po více než 20 letech služby končí ve funkci ředitel Městské policie Pardubice Petr Kvaš. Výpověď se rozhodl podat k 31. lednu, řady strážníků opustí o dva měsíce později. Jako důvod uvedl, že nedokáže dostát požadavkům vedení města. „Některé z úkolů nejsem schopen splnit, některé nemohu, některé nechci. Z toho pro mne vyplývá, že mé působení v městské policii končí,“ uvedl Kvaš.

Kvašův odchod odstartovala aféra, kdy dva jeho zástupci v e-mailové komunikaci vulgárně pomlouvali muže, který si stěžoval na špatně zaparkované auto městské policie. Jeden mail však omylem zaslali i stěžovateli a ten jej předal jedné z televizí. Kvaš je potrestal výtkou a finančním postihem. Podle primátorky Štěpánky Fraňkové (Sdružení pro Pardubice) to však bylo nedostatečné, a proto řediteli předala vytýkací dopis.

Požadovala po něm také, aby oba provinilé strážníky přeřadil na řadové pozice a přijal opatření, které povede podřízené k etickému a profesionálnímu jednání. Mezi dalšími úkoly bylo rovněž do dvou měsíců zajistit přešetření všech stížností na činnost městské policie a do tří měsíců vypracovat novou koncepci policie.

Kvaš nechtěl důvody své rezignace blíže rozvádět. Podotkl jen, že nedokáže prověřit všechny stížnosti na městskou policii, kterých bylo jen za loňský rok více než 200. Rovněž dva provinilé strážníky nemůže okamžitě odvolat, neboť by za ně neměl adekvátní náhradu.

Radnice na místo ředitele strážníků vypíše výběrové řízení. Pokud by se do konce března nepodařilo náhradu najít, bude řízením městské policie pověřen některý za zaměstnanců.