O velké byty není zájem, Hradec má 50 prázdných

Hradec Králové – Za příliš drahé a kvalitě bydlení neodpovídající považují lidé v Hradci Králové nájemné za větší městské byty, které proto zůstávají prázdné. Město se rozhodlo ceny u bytů, jejichž výměra přesahuje osmdesát metrů čtverečních, snížit. Sleva by se měla promítnout už do vyúčtování za leden.

Královéhradecká radnice má problém pronajmout asi 50 větších bytů. Nájemné je podle zájemců o bydlení příliš vysoké a blíží se hranici jejich možností – zejména když se v novém roce výrazně zvedly ceny energií. „Lze říct, že velkometrážních bytů je na trhu přebytek,“ podotkl navíc jednatel realitní společnosti Pavel Vacek.

Město se proto nakonec rozhodlo, že nájemné sníží. Sleva se týká bytů větších než 80 metrů čtverečních – každý metr přesahující tuto rozhlohu bude za polovinu. „To opatření se týká v současné době zhruba stovky městských bytů,“ upřesnila mluvčí města Magdalena Vlčková.

Radnice ovšem může mít i nadále problém velké byty udat. Zájemce totiž kromě ceny odrazuje i stav některých bytů i celých domů. „Nám třeba neteče teplá voda v koupelně,“ varoval zájemce nájemník jednoho z městských bytů. Proto město po snížení nájmů ještě domy opraví. „Správa nemovitostí zpracovala pasportizaci těchto bytových domů a bytů v nich. Přistoupíme k podstatné rekonstrukci, to znamená rychlejší rekonstrukci, než to bylo do teď,“ slíbil náměstek primátora Martin Soukup.