Spojení strážníci středočeští dohlédnou na čtyři obce u Prahy

Dolní Břežany/Vestec – Obce těsně za Prahou trápí vysoká kriminalita, rozhodly se proto zřídit si vlastní obecní policii. A protože náklady jsou vysoké, čtyři obce v okrese Praha-západ – Dolní Břežany, Ohrobec, Vestec a Zlatníky-Hodkovice se spojily a chtějí jednu služebnu provozovat společně. Sídlo budou mít spojení strážníci ve Vestci.

Obce ležící hned za pomyslnými pražskými hradbami jsou sice samostatné, trápí je ale takřka velkoměstská kriminalita. „Praha vytlačuje kriminalitu do okolí. My nemáme tolik státních policistů, jako má Praha,“ vysvětlil starosta Dolních Břežan Věslav Michalik. Zloději především vykrádají auta nebo chaty. O obce se ale starají policisté, kteří sídlí až v Jílovém u Prahy. „Náš dojezdový čas není úplně optimální,“ přiznal jílovský policista Petr Kůstka.

Starostové z obcí v okolí Dolních Břežan se proto rozhodli odehnat zloděje s pomocí vlastních strážníků. Tvrdí, že pokud se příslušníci městské policie pohybují ulicemi, zloději si dávají pozor.

Základnou nové městské policie bude Vestec. Ten sice už obecní policii má, ale její služby si pronajímá od města Černošice a starosta tvrdí, že taková spolupráce už není možná. „Celkem u nás fungovali po dobu šesti let. Spoulpráce již dál není možná, protože nároky u nás pořád rostou,“ zdůvodnil ukončení dosavadního systému vestecký starosta Tibor Švec. Černošické strážníky by měla od června nahradit služba, kterou bude Vestec financovat společně s břežanskou radnicí a dalšími dvěma menšími obcemi. Celkem budou strážníci dohlížet na bezpečnost asi osmi tisíc lidí.

Z toho, jaké nakupení vybavení začaly obce pro strážníky nakupovat, je ale zřejmé, že jim nepůjde pouze o zabezpečení občanů před zloději, nýbrž také o výběr pokut za rychlou jízdu. Pořizují totiž kromě aut, kamer či fotopastí také radary a alkoholtestery. Celková investice činí 2,5 milionu korun. Roční provoz městské policie potom vyjde na 4 miliony.