Kvůli vandalům podal brněnský DP trestní oznámení

Brno – Opravy škod, které loni způsobily vandalové ve vozidlech brněnského dopravního podniku, stály pět milionů korun. Kdyby se firma rozhodla vyměnit všechna poškozená skla v tramvajích, stálo by ho to dokonce desetinásobek. Dopravní podnik proto podal trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli poškozování cizí věci. Vandalismu se ale snaží dopravce bránit i aktivně a do novějších tramvají instaluje kamerový systém.

Poškrábaná okna sice už brněnský dopravní podnik většinou nevyměňuje, musí tak ale učinit, pokud vandalové poškodí čelní skla. Firma musí také umývat posprejované karosérie a také napravovat škody na zastávkách, kde vandalové ničí hlavně označníky a jízdní řády. Škoda, která takto každoročně vzniká, je podle vedení firmy příliš vysoká, a tak se vandalismem bude muset zabývat i policie. „Za pět milionů můžeme mít nový autobus. Nemůžeme dál před vandalismem zavírat oči, proto jsme také trestní oznámení podali,“ uvedl generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

V minulosti se podnik snažil bojovat s vandaly různými způsoby a s různou účinností. Mezi účinnější opatření patří finanční odměny pro řidiče, kteří si vandalů případou. Pomohly i výzvy v tisku, aby na vandaly upozorňovali lidé. Naopak fyzické zábrany, které měly před vandaly chránit hlavně okna, se dopravnímu podniku neosvědčily – například ochranné fólie, které pořídil, byly dražší než nová okna. „Výrazným pomocníkem v boji s vandalismem je v současnosti kamerový systém, který funguje už několik let v tramvajích Porsche a jejich skla jsou téměř netknutá. Proto jsme přistoupili k rozšíření kamer i do ostatních typů vozidel a postupně jimi osazujeme novější tramvaje, například Varia nebo Anitry,“ uvedl provozní ředitel Jiří Valníček. Dosazení kamery do jednoho vozu stojí 30 tisíc korun. Letos by se měly objevit v 52 vozidlech.