Na parkovacím systému ať se podílí město, chce hradecký primátor

Hradec Králové – Spory o drahé parkování v Hradci Králové by chtěl primátor Zdeněk Fink vyřešit nákupem 51 procent akcií firmy Atol-ISP, která parkovací systém provozuje. Současný vlastník společnosti se prodeji většinového podílu Hradci Králové nebrání, ale chce 52,5 milionu korun. Primátorův nápad se proto příliš nezamlouvá nejenom opozici, ale i části koalice.

Firma Atol-ISP má s královéhradeckým magistrátem smlouvu, která ji zavazuje 30 let provozovat parkovací systém ve městě. Protože ale skoro od počátku provázejí vzájemnou spolupráci spory, které se především týkají výše parkovného, pokouší se primátor Fink společnost majetkově ovládnout. „To řešení by otupilo odpor proti regulaci parkování v Hradci Králové. Další výhodou by byl zisk, který by se dělil zhruba na polovinu,“ zdůvodnil primátor své snažení.

Společnost, která parkování v Hradci zajišťuje, má každý rok desetimilionový zisk, ovšem část ho vkládá zpět – například postavila parkovací dům za 120 milionů korun. V celém městě spravuje Atol-ISP šest tisíc parkovacích míst na ulicích a tisíc v parkovacích domech. Vedení firmy se převzetí městem nebrání. „Město by bylo majoritní akcionář a společnost ISP by byla manažersky řízena námi. Jednáme o ceně 52,5 milionu za majoritní podíl,“ sdělil předseda představenstva Dušan Čížek.

Majetkový vstup města do Atolu-ISP se ale může zadrhnout v zastupitelstvu. Snaha primátora Finka se nelíbí opozici, ale ani koalici. „Myslím, že bychom to nemuseli kupovat – funguje to,“ zhodnotil současnou situaci s parkováním primátorův náměstek Martin Soukup z ODS, za jejíhož vedení město smlouvu s Atolem uzavřelo. „Částka 50 milionů jako vstup města do společnosti ISP v dnešní době, kdy město nemá dostatek finančních prostředků na údržbu vlastního majetku, se mi zdá neefektivní,“ dodal.

Primátor má nyní několik měsíců na to, aby zastupitelstvo přesvědčil o potřebě koupit podíl v Atolu-ISP. Hlasování by mělo proběhnout do půl roku.