Obce musí mít účty u ČNB, starostové o tom nevědí

Hradec Králové – Část starostů z Královéhradeckého kraje se pustila do kritiky ministerstva financí. Nelíbí se jim, že si od ledna musí zakládat účty u České národní banky, stát totiž od dubna nebude posílat dotace na účty u soukromých bank. Další část starostů nový zákon nekritizuje – především proto, že se o něm vůbec nedozvěděla.

Se založením nových účtů si musí obce pospíšit. Musí být k dispozici od dubna, chtějí-li potom starostové dostávat státní dotace. Řada z nich o tom ale ještě neví. Zbytek se informaci vesměs dozvěděl od kolegů, šíří se mezi nimi pomyslnou tichou poštou. „Nechápu, proč nám ta informace nepřišla alespoň do té datové schránky, abychom se na to mohli připravit,“ zlobí se starostka Úhlejova na Jičínsku Lenka Šedivá.

Ministerstvo financí tvrdí, že vzhledem k tomu, že sbírka zákonů byla zveřejněna na Silvestra, má ještě čas. Dopisy prý starostové v datových schránkách uvidí během několika dnů. „Dopis na jednotlivé obce byl již panem ministrem schválen,“ říká náměstek ministra financí Jan Gregor.

Starostům se ale nová povinnost nelíbí. Nevědí, proč je nutné zřizovat účty výhradně u centrální banky. „Stát nás nutí do něčeho, co nechceme. Máme zřízeny své účty u jiných bank,“ kroutí hlavou starosta Miletína Miroslav Nosek. Náměstek Gregor pouze uvedl, že bude díky účtům u ČNB efektivnější tok dotací.

Obce mohou své účty u soukromých bank používat i nadále. Dostávat na ně však budou pouze peníze z daní. K tomu však bude také nutná aktivita starostů, kteří budou muset účet u České národní banky písemně odmítnout.