Kvůli nálezu munice bylo v Ostravě dopoledne evakuováno 40 lidí

Ostrava - Kvůli nálezu munice bylo dopoledne v ostravské městské části Poruba evakuováno 40 lidí. Policie kvůli zásahu pyrotechnika musela zhruba na hodinu částečně uzavřít rušnou Hlavní třídu. Přibližně okolo 11:00 se mohli obyvatelé vrátit zpět do svých domovů. Pyrotechnik nalezenou munici odveze k likvidaci.

Munice se našla v objektu s nebytovými prostory a byty. V minulosti radnice tyto prostory pronajímala, naposledy v nich fungovala cukrárna. Nyní je objekt prázdný a rekonstruuje se. Právě během oprav byla munice objevena, a to přímo v nebytových prostorách. Stavební úpravy provádí pro porubskou radnici soukromá firma. Obvod totiž plánuje prostory využívat pro své informační centrum a příspěvkovou organizaci Kulturní centrum Poruba.

Podle mluvčí policie Gabriely Holčákové pyrotechnici zajistili jeden tříštivotrhavý dělostřelecký granát 122 milimetrů, tříštivý dělostřelecký granát 45 milimetrů a jednu tříštivou dělostřeleckou minu 82 milimetrů se zapalovačem. „Nalezená munice byla z místa převezena a bude podrobena pravděpodobně zkoumání znalců. Kriminalisté v těchto chvílích pokračují v prověřování okolnosti nálezu munice,“ dodala.

Starosta Poruby Lumír Palyza uvedl, že v dané lokalitě bydlí tisíce lidí. „Musela být provedena evakuace budovy, v níž se nebytové prostory nachází,“ podotkl. V bytových prostorách objektu by mělo bydlet celkem 59 lidí. Stavební úpravy prostor mají být hotovy na jaře letošního roku. Informační centrum pak začne sloužit obyvatelům Poruby.