Referendum v Praze 7 bude, Ústavní soud zamítl stížnost zastupitelů

Brno/Praha – O tom, kam se přestěhují úředníci Prahy 7, rozhodnou občané městské části v referendu. To proběhne souběžně s prezidentskými volbami v pátek a sobotu. Konání referenda a jeho termín potvrdil Ústavní soud, když zamítl ústavní stížnost obvodního zastupitelstva. Referendum o nové radnici Prahy 7 vyhlásil Nejvyšší správní soud poté, co tak zastupitelé odmítli učinit.

Ačkoli holešovické ulice v posledním týdnu zaplnily pásky a plakáty vyzývající k účasti v referendu 11. a 12. ledna, stále nebylo jasné, zda se opravdu uskuteční. Zastupitelstvo schválilo radě městské části ústavní stížnost, ve které vyjádřilo pochybnosti o ústavnosti a zákonnosti rozsudku Nejvyššího správního soudu (NSS), který konání referenda nařídil. Zejména kritizovalo holešovické vedení souběh termínu referenda s prezidentskými volbami.

Ústavní soud den před zahájením hlasování stížnost zamítl. Starosta Prahy 7 Marek Ječmének uvedl, že je s jeho rozhodnutím spokojen. „Nyní máme v ruce jednoznačný doklad, že bylo místní referendum vyhlášeno v souladu se zákonem a jeho výsledky nebude moci nikdo zpochybnit,“ uvedl. Vedení Prahy 7 již dříve odmítlo tvrzení opozice, že se snaží za každou cenu referendu zabránit. Jan Čižinský z přípravného výboru referenda unesení soudu také uvítal. „Teď je klíčové, aby k referendu přišlo hlasovat dost lidí,“ uvedl.

Referendum prosadili kritici plánovaného nákupu nového sídla radnice. Vedení městské části chtělo svým úředníkům nakoupit jednu ze dvou nabízených budov, jejichž cena se podle původních nabídek developerů pohybovala v obou případech kolem miliardy korun. Opozice by chtěla stanovit nejvyšší možnou cenu za půl miliardy, prosazuje také postavení nového sídla úřadu na pozemku, který již patří městské části. V současném sídle, bývalém paláci Dělnické úrazové pojišťovny a později Státní plánovací komise působí úřad od roku 1991, na konci roku 2015 mu ale vyprší nájemní smlouva.

Hlasování se uskuteční souběžně s prezidentskými volbami, ale v jiných místnostech. Lidé budou hlasovat o budoucí podobě radnice a také o dalších otázkách, které po rozhodnutí Nejvyššího správního soudu vyhlásilo obvodní zastupitelstvo.