Velký protest zachránil roudnickou nemocnici, porodnice ale skončí

Roudnice nad Labem (Litoměřicko) – Lidé v Roudnici nad Labem dnes znovu protestovali proti omezování zdravotní péče v místní Podřipské nemocnici. Zdravotní  pojišťovny sice ustoupily od původního plánu na její úplné zrušení, dál ale odmítají financovat porodnici a dětské oddělení.

Kvůli snaze zdravotních pojišťoven zrušit Podřipskou nemocnici vyšlo do roudnických ulic více lidí než v listopadu 1989. Pojišťovny nakonec ustoupily. „Smluvní vztah je nastaven na pětileté období, bez omezení interního a chirurgického oddělení. V případě chirurgického oddělení bylo dohodnuto, že zřizovatel nemocnice sníží počet lůžek z 56 na 45 lůžek,“ přiblížil mluvčí VZP Jiří Rod.

I když Roudničtí uspěli, nejsou spokojeni. Pojišťovny sice souhlasí s tím, že nemocnice zůstane otevřena, ale s tím, že v provozu zůstane pouze chirurgie a interna. Zaniknout tak má dětské oddělení a porodnice, která neplnila podmínku pojišťoven 500 porodů ročně. Před sebou má poslední tři měsíce provozu.

Kvůli zrušení porodnice se Roudničtí vydali do ulic podruhé. Vedení Podřipské nemocnice i lékaři tvrdí, že pojišťovnická kvóta na děti je nesmyslná. „V Německu jsou běžné nemocnice se 170 porody, 300 porody,“ podotkl jednatel špitálu Josef Krajník. „Že je malá porodnost, za to nemůžeme. Ono se to časem může změnit,“ dodala hlavní sestra nemocnice Ludmila Nováková.

Podle Petra Veselského ze Všeobecné zdravotní pojišťovny ale je nutné nějak stanovit výhodnost provozu porodnice. „To kritérium stanovila odborná společnost,“ zdůraznil.

Majitelé nemocnice ale tvrdí, že bez porodnice a gynekologie bude neúplná. Může proto také přijít o akreditaci na vzdělávání lékařů. Důležité ale především bude, jak se k omezení péče v nemocnici postaví roudničtí zastupitelé. Zachování všech oddělení bylo jednou z podmínek jejího prodeje.