Do Česka se vrátila zima, bílé nadělení komplikuje dopravu

Praha - Sníh, který od noci až do odpoledne padal v celé České republice, komplikuje silniční dopravu. Zejména v horských oblastech jsou komunikace sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Počasí již způsobilo několik dopravních nehod na Vysočině a sníh na vozovce přispěl i k hromadné havárii na rychlostní silnici u Olomouce. Na Sokolovsku sjel kamion do příkopu, tři lidé se zranili při nehodě autobusu u Brna. Sněhové přeháňky budou znepříjemňovat život řidičům i večer, o víkendu už jen zřídka, četnější sněžení se očekává jen na severu republiky. Vydatnější sněžení by se k nám mělo opět vrátit od jihovýchodu v pondělí. Vzhledem k ochlazování a poklesu teplot pod nulu ale meteorologové varují před výskytem náledí.

Více než hodinové uzavření silnice mezi Vřesovou a Jindřichovicemi na Sokolovsku si vyžádala ranní nehoda kamionu, který sjel do příkopu. Nákladní vůz musel vyprostit jeřáb. Jinak je situace na silnicích v Karlovarském kraji po mnohahodinovém sněžení celkem klidná. Regionu se vyhnula ledovka, vozovky kloužou jen místy, a to tam, kde se silnice neošetřuje chemicky. „Aktuálně nemáme hlášeny žádné komplikace týkající se náledí,“ řekl šéf zimní údržby Josef Bulka. Od středy zůstává pro motoristy zcela uzavřena silnice III/21047 mezi Nejdkem a Perninkem, kde se propadá vozovka. Silnice se v úterý sesula do kaverny, zřejmě vzniklé v době těžebních prací v oblasti. Podle Bulky bude silnice uzavřena minimálně několik týdnů.

V Krušných horách napadlo několik centimetrů nového sněhu, silničáři mají v terénu veškerou techniku. Sníh leží i v celém Ústeckém kraji, sjízdné jsou všechny silnice, po dopolední uzavírce je průjezdný i úsek z Horní Halže k hotelu Nástup na Chomutovsku.

Zejména kamiony ve stoupání mají problémy v Libereckém kraji, kde v noci a ráno připadlo až 20 centimetrů sněhu. Potíže v otevřených úsecích dělá také silný vítr, který vytváří sněhové jazyky. Rozbředlý sníh leží i na hlavních tazích. „Jízda vyžaduje plné soustředění. Kdo se na to necítí, ať raději nevyjíždí,“ řekl krajský dispečer zimní údržby Pavel Pospíšil. Přibývá také dopravních nehod a omezení. „Asi hodinu byla kvůli nehodě uzavřená silnice z Mníšku na Raspenavu na Liberecku. Jeden kamion také stojí ve Smržovce a dopravu tam řídí policisté,“ uvedl Pospíšil.

Údržba silnice v Krušných horách
Zdroj: ČT24

V celém Plzeňském kraji se tvoří náledí, první vozidla silničářů musela kvůli sněhu a ledovce vyjíždět už v noci. Policie zatím eviduje menší kolize a omezení na silnicích kvůli kamionům. „K ránu byla nejhorší situace v pohraničních okresech, konkrétně například na Domažlicku, šlo o příjezd do Všerub k hraničnímu přechodu, potom to bylo na trase mezi Horšovským Týnem a Domažlicemi,“ uvedl Jiří Slapnička z krajské správy a údržby silnic. Na Tachovsku kolem Přimdy a v nejvyšších polohách na Klatovsku začalo v noci sněžit, napadly tak čtyři centimetry sněhu. „I v nižších polohách se začalo vyjasňovat, klesla teplota pod nulu a tvoří se náledí,“ dodal Slapnička. Podle něj se nemá oteplovat, takže bude nutné projet a postupně posypat všechny silnice v kraji.

Na jihočeských komunikacích leží od rána vrstva čerstvého sněhu, téměř všechny silnice v kraji jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Skoro všude padá sníh nebo si řidiči musí dát pozor na sněhové přeháňky. Na Českokrumlovsku navíc fouká nárazový vítr. Platí varování před náledím a námrazou.

Déšť se sněhem nebo sněhové přeháňky komplikovaly dopravu také na většině území Středočeského kraje. Teploty klesly pod bod mrazu, silnice mohou namrzat. Dálnice v kraji jsou podle silničářů mokré, ale sjízdné bez omezení. Zvláště opatrní by ale řidiči měli být na silnicích pro motorová vozidla R10 na Mladou Boleslav, R6 na Karlovy Vary a na R7 ve směru z Prahy na Kladno. Tyto komunikace jsou mokré po chemickém ošetření. S výjimkou okresů Benešov a Příbram jsou sjízdné se zvýšenou opatrností všechny středočeské silnice prvních tříd. Na vedlejších silnicích na Kladensku leží zbytky rozbředlého sněhu, platí ale stejná výstraha pro všechny tyto komunikace v kraji. Beze srážek je oblast západně od Prahy.

V horských oblastech Královéhradeckého kraje připadlo v noci na dnešek až deset centimetrů sněhu a na silnicích zůstává vrstva uježděného sněhu. Všechny silnice jsou však s opatrností sjízdné. Silnice v nižších polohách jsou většinou mokré po chemickém ošetření, ve vyšších polohách se na cestách objevuje i rozbředlý sníh. Na Rychnovsku hrozí námrazy, z Náchodska silničáři hlásí silné sněžení.

Na Hlinecku v Pardubickém kraji nasněžilo, v okolí Moravské Třebové se tvoří náledí. Vozovky namrzají také na Lanškrounsku, se zbytky rozbředlého sněhu musí řidiči počítat na Orlickoústecku. Na většině území regionu fouká slabý vítr a je zataženo.

Na Vysočině nejsilněji ráno sněžilo na Žďársku a Havlíčkobrodsku. Některé silnice jsou zledovatělé a stále se vyskytují sněhové přeháňky. Všechny komunikace jsou s opatrností sjízdné, kvůli počasí se však dnes stalo už několik dopravních nehod, nejvážnější na přivaděči k dálnici D1 u Kojčic na Pelhřimovsku. Srážka dvou kamionů si tu vyžádala dva těžce zraněné řidiče, zaklíněné je museli vyprostit hasiči. Silnice byla na hodinu úplně uzavřená, v místě se tvořily kolony. Až po částečném odklizení nehody policisté obnovili na přivaděči k dálnici dopravu a auta pouštěli kyvadlově. Kamiony a další nákladní vozy mají občas problémy v kopcích na zledovatělých silnicích. „Kamiony uvízly například na zledovatělé silnici u Ostrova nad Oslavou nebo v Olešné na Žďársku,“ řekl Jiří Hejnák z dispečinku krajských silničářů. Potíže mají nákladní auta také na Třebíčsku a na Jihlavsku ve směru na Brtnici.

Tři lidé byli zraněni při dopravní nehodě autobusu, která se stala dnes ráno v Oslavanech na Brněnsku. Autobus sjel při cestě na Novou Ves ze silnice a narazil do stromu. „Přesná příčina nehody není zatím známa. Patrně se na ní podepsalo počasí. Nad ránem byly místy silnice kvůli sněžení kluzké,“ uvedl mluvčí policie Brno-venkov Bohumil Malášek. Většina silnic na jihu Moravy je sjízdná bez větších potíží, silničáři přesto vyzývají k opatrnosti. 

Silnice první třídy ve Zlínském kraji jsou mokré po chemickém ošetření, jen na Vsetínsku je pokrývá rozbředlý sníh. Leží i na většině cest druhé a třetí třídy, pouze od středních poloh Valašska řidiči narazí na nesouvislou a na horách na ujetou vrstvu sněhu. Je zataženo, viditelnost snižuje sněžení.

Také silnice Olomouckého kraje pokryl sníh. Přispěl k hromadné nehodě na rychlostní silnici R35 u Lipníku nad Bečvou. Na Přerovsku a Prostějovsku se nad ránem znovu objevily sněhové přeháňky, na Olomoucku správci cest hlásí déšť. Se sněhem na vozovkách musejí řidiči počítat především na horách na Šumpersku a Jesenicku.