Lochotínský amfiteátr se změní v environmentální centrum

Plzeň - Ve velké přírodní environmentální centrum chce město Plzeň přeměnit jen málo využívaný velký lochotínský amfiteátr u zoologické zahrady. Město požádá o dotaci ze Státního fondu životního prostředí. Na zhruba třicetimilionové odhadované náklady na rekonstrukci největšího přírodního hlediště v ČR může město získat až devadesátiprocentní dotaci. Zůstane zachována i kulturní funkce amfiteátru, který slouží už přes 50 let.

Pokud město získá dotaci, měla by se rekonstrukce stihnout letos a v příštím roce. Amfiteátr by totiž podle představ vedení radnice mohl být i jedním z hlavních míst, kde by se mohla pod širým nebem odehrávat část akcí spojených s projektem Evropské hlavní město kultury (EHMK), jímž bude Plzeň v roce 2015.

Vznik environmentálního centra je svázaný s projekty zoologické zahrady, která se už ekologickou a environmentální výukou a výchovou zabývá. Zoo také amfiteátr provozuje, větších kulturních akcí se v něm zatím koná jen několik do roka. Ve spodní části jsou v letní sezoně pravidelné sokolnické ukázky. Zahrada už v amfiteátru některé opravy provedla, areál ale potřebuje větší investici. Zoo opravila například pódium a toalety. 

Projekt celkové rekonstrukce zahrnuje opravu hlediště, úpravu pódia a technologického zázemí, počítá se také s rekonstrukcí promítací místnosti, se vznikem nové botanické expozice ve střední části areálu, s vybudováním přístupové cesty, oplocením, rekonstrukcí kiosků. Zlepšeného zázemí by se měli dočkat i dravci. V areálu má zůstat jen část míst ve spodní polovině hlediště. O dotaci na projekt město žádalo neúspěšně už loni. Letos radní věří, že Plzeň bude úspěšná. Už proto, aby se amfiteátr opravil pro akce EHMK. 

Přírodní divadlo, jehož stavba začala v roce 1952, bylo otevřeno v areálu Parku kultury a oddechu na Lochotíně 8. května 1961. Tehdy bylo sice divadlo uvedeno do provozu, ale definitivně dokončeno a zkolaudováno bylo až v prosinci 1963. Věhlas získal amfiteátr zejména díky finále festivalu trampských písní Porta, která se zde konala zejména v 80. letech a na jeden ročník přišlo až kolem 30 000 lidí.