Teplo skončilo, sněhová děla musí do práce

Praha – Od čtvrtka na českých horách sněžilo, především však klesly teploty pod nulu, a tak mohli vlekaři pustit sněhová děla. O víkendu meteorologové další sněžení neočekávají, bude však nadále mrznout, a tak tam, kde umělé zasněžování je, znovu naplno vypukne lyžařská sezona. Na některých místech se připravují i na běžkaře, například v Orlických horách, kde nově rolby sleduje satelit a zájemci se díky tomu dozvědí, která trať je čerstvě upravená.

Sledovat rolby a stáří upravených stop mohou běžkaři, kteří míří do Orlických hor, nově on-line například na webu informačního centra v Deštném nebo Orlického Záhoří. Služba funguje od pátku. „Poprvé jedeme s GPSkou, takže běžkaři budou mít možnost zjistit, kdy se jelo s rolbou po které stopě,“ řekl v pátek řidič rolby Karel Vychytil. Přes satelit je zatím sledována třetina z 220 kilometrů běžeckých tras v západní části Orlických hor. Pohoří je ale připraveno i na sjezdové lyžaře. Na sjezdovkách leží až 70 centimetrů sněhu – převážně technického – a všechna větší střediska jsou v provozu. Před víkendem byly uzavřeny pouze některé kratší vleky v Čenkovicích a černá sjezdovka v Deštném.

Téměř naplno jezdí vleky v sousedním Králickém Sněžníku a v Jeseníkách. Provoz vleků je omezen na Pradědu, na Ramzové byla před víkendem uzavřena černá sjezdovka a s omezením se jezdilo také v Karlově. Vhodné podmínky konečně zavládly také pro běžecké lyžování. Běžkaři mohou počítat s upravenými trasami v okolí Paprsku, z Červenohorského sedla na Švýcárnu, Ovčárnu, na Pradědu, Karlově a Skřítku.

Dobré podmínky jsou také v Beskydech a Javorníkách, kde napadlo od čtvrtka až půl metru sněhu a běžkaři mohou vyrazit na tratě. „Sjízdné jsou všechny tratě,“ hlásil jejich provozovatel Karel Šrubař. Horší je situace ve skiareálech, na Kohútce v Javorníkách sice slíbili, že o víkendu otevřou všechny sjezdovky, v beskydských střediscích ale část vleků nefungovala.

Lyžařské středisko
Lyžařské středisko

Šumavské skiareály díky technickému sněhu jezdily i v uplynulých týdnech. V plném provozu je lipenské lyžařské středisko i Zadov i rakouský Hochficht. Na to, že část areálu zůstane uzavřena, by se naopak měli o víkendu připravit lyžaři na Špičáku. „Přes nepříliš lákavé počasí v posledních dnech je lyžování u nás stále velice dobré a lyžaři jezdí bez čekání,“ podotkl však spolumajitel špičáckého areálu Vladimír Kasík. Běžkařům zatím hory příliš nepřejí, upravené stopy jsou k vidění pouze ojediněle, většinou je sněhová pokrývka tenká a nesouvislá.

V Krušných horách je přes páteční sněžení velmi málo sněhu. Lyžaři, kteří nechtějí skončit na procházce, by se proto měli vydat na výše položené sjezdovky. Na Klínovci jsou mimo provoz některé kratší vleky, na sjezdovkách je především technický sníh, kterého je kolem 40 centimetrů. Na dalších místech jsou v provozu pouze ojedinělé vleky, lépe má být až v průběhu příštího týdne. „Pokud meteorologům vyjde předpověď, mohlo by se znovu lyžovat ve středu,“ odhadl ředitel skiareálu Bouřňák u Teplic Tomáš Tvrdík.

O víkendu chtějí obnovit provoz provozovatelé některých jizerskohorských areálů. Během týdne byl v provozu především Tanvaldský Špičák, od soboty by mělo být možné sjezdovat i v Bedřichově. Vzhledem k Jizerské 50 si ale hor příliš neužijí běžkaři, kteří se nechtějí tohoto závodu zúčastnit. Bez přestávky funguje skiareál na Ještědu, kde doufají v obrat dosavadní nepříznivé sezony.

V Krkonoších je většina středisek v provozu, ale menší sjezdovky jsou většinou ještě uzavřeny. Platí to ve Špindlerově Mlýně i Rokytnici nad Jizerou či na Černé hoře.