Lavinové nebezpečí v Krkonoších stouplo na třetí stupeň

Pec pod Sněžkou - Lavinové nebezpečí v Krkonoších vystoupalo na třetí stupeň z pětibodové škály. Horská služba upozorňuje, že případné túry oblastmi ohroženými lavinami vyžadují už zkušené posouzení přesahující běžné zkušenosti. 

Na hřebenech Krkonoš nyní leží 50 až 80 centimetrů sněhu. „Nový sníh padal za působení silného větru a na závětrných svazích je ho uloženo velké množství,“ uvádí horská služba. Lidé, kteří by chtěli vyrazit na túru do oblastí ohrožených lavinami, by se měli informovat na horské službě.

„Ve výjimečných případech může případný sesuv samovolných lavin ohrozit i námi označené ohrožené frekventované cesty,“ uvedli záchranáři. Podle nich je možné i samovolné uvolnění lavin středních a výjimečně i velkých rozměrů.

Krkonoše hlásí 50 až 80 cm sněhu a minus 12 stupňů

Ráno bylo na hřebenech Krkonoš minus 12 stupňů Celsia. Například na Luční boudě připadly zhruba dva centimetry sněhu a celkem tam sněhová pokrývka dosahuje 64 centimetrů. V nejvyšších partiích hor bylo ráno zataženo a mlha, kvůli které je viditelnost zhruba 200 metrů.

Strážné v Krkonoších
Strážné v Krkonoších

Lavina by se v Krkonoších mohla objevil v Kotelních jámách, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozích hřbetů a Labském, Obřím, Dlouhém a Modrém dole. Ročně v horách sjede několik desítek lavin. Poslední obětí laviny v Krkonoších se na konci prosince 2008 stala šestatřicetiletá skialpinistka, kterou sníh zasypal v takzvané Červinkově muldě. Lavina v Krkonoších spadla například vloni 12. prosince, kdy se masa sněhu utrhla v Modrém dole. Šířka laviny byla zhruba 120 metrů a délka její dráhy dosahovala 250 metrů.