Škoda na vyhořelé krkonošské chatě Klárka dosahuje 4,5 milionu

Horní Malá Úpa - Škoda, kterou způsobil páteční požár apartmánového domu Klárka v Horní Malé Úpě na Trutnovsku, se vyšplhá zřejmě až na 4,5 milionu korun, jak potvrdil provozovatel objektu Jaroslav Jirotka. Objekt je pojištěný, oprava poškozené části začne až během léta, dodal.

„Zimní sezona pro nás určitě končí, dům je napůl zdevastovaný. Je to katastrofa, to si nikdo neumí představit,“ prohlásil Jirotka. Chata nabízela ubytování ve čtveřici apartmánů, její kapacita byla na zimní sezonu zamluvena na zhruba 90 procent. Podle Jirotky by mohla být příčinou požáru závada na elektroinstalaci. Policie a hasiči ve vyšetřování příčin vzniku požáru zatím pokračují.

Na místo požáru vyjeli hasiči v pátek po jedné hodině odpolední. Cestu k objektu jim přitom musela upravit sněhová fréza. Podle mluvčí královéhradeckých hasičů požár vypukl v pokoji pro personál ve druhém nadzemním podlaží. „Požár zpozorovala uklizečka, která po úklidu pokojů otevřela dveře a vyvalil se hustý kouř. Kvůli zakouřené chodbě žena vyběhla po schodech do vyššího patra, odkud skočila z okna do sněhu,“ vysvětlila mluvčí.

Žena vyvázla bez zranění, stejně jako sedm ubytovaných rekreantů, kteří byli v době vypuknutí požáru na sjezdovce. „Poskytli jsme jim náhradní ubytování,“ doplnil Jirotka. Hasičům, kteří zasahovali ve sněhové vánici a mrazivém počasí, se podařilo požár dostat pod kontrolu kolem třetí hodiny odpoledne. Plameny poškodily část prvního podlaží, kde je byt majitele penzionu, chodbu s pěti pokoji pro hosty a stropní konstrukci, řekla mluvčí hasičů.

Od požáru chátrající Petrovy boudy se podle hasičů jedná o největší požár na hřebenech nejvyšších českých hor.