Kyselka neodolala počasí, rozpadla se zeď u Ottova pramene

Kyselka (Karlovarsko) – U Ottova pramene v chátrajícím areálu někdejších lázní Kyselka se sesunula opěrná zeď. Podle společnosti Lázně Kyselka, která by měla areál zachránit, je to důsledek výkyvů počasí. Oprava ale zatím nezačne, majetek totiž na firmu ještě není převeden. Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví (ASORKD) obvinila z pádu zdi společnosti Karlovarské minerální vody a RIS, kterým budovy v Kyselce patří, podle asociace se o ně ale dlouhodobě nestaraly.

Předseda představenstva společnosti Lázně Kyselka Vladimír Lažanský slíbil, že až firma majetek získá od společností RIS a Karlovarské minerální vody, pustí se ihned do opravy sesunuté zdi. „Pád zdi je nepříjemnost, kterou zřejmě způsobily výkyvy počasí. Jen co budeme mít možnost s majetkem disponovat, budeme pracovat na nápravě,“ řekl Vladimír Lažanský.

Podle ASORKD ovšem bude nutné, aby byla oprava zdi rozsáhlá. „Svah by neměl být jen technicky zabezpečen, ale zeď musí být uvedena do původní podoby. Je součástí kulturní památky,“ uvedl prezident asociace Pavel Ries. Asociace zároveň znovu obvinila Karlovarské minerální vody a RIS, kterým patří budovy v bývalých lázních, že k sesuvu přispěly svým dlouhodobým nezájmem o ně.

Lázně Kyselka
Zdroj: Galerie Jaroslava Fragnera

Obecně prospěšná společnost Lázně Kyselka společně založily Karlovarské minerální vody, společnost RIS, obec Kyselka a město Karlovy Vary. Jejím úkolem je záchrana starého lázeňského areálu, který od počátku 90. let chátrá. Zatímco RIS vloží do neziskovky své budovy, KMV přispějí celkem 20 miliony korun. Zatím k tomu ale nedošlo. „Bohužel zatím naše obecně prospěšná společnost nebyla zapsaná na krajském soudu. Zápis zdrželo to, že Rudymu Mattonimu, pravnuku zakladatele lázní, trvalo dlouho dodání některých dokladů, například výpisu z trestního rejstříku,“ vysvětlil zdržení Lažanský. Rudolf Mattoni je jedním z členů správní rady nové společnosti.