Po Praze se v úterý rozjede deset nových midibusů

Praha - Deset nových klimatizovaných midibusů vyjede v úterý na pravidelné linky v pražské hromadné dopravě. První cestující se jimi svezou třeba na lince 236 mezi Bohnicemi a zoologickou zahradou nebo na lince 292, která jezdí pod Petřínem. Do konce března do vozového parku dopravního podniku přibude dalších pět minibusů. Každý vyjde na čtyři miliony korun bez DPH. Malé autobusy podnik koupil od společnosti Solaris.

Výhodou midibusu jsou kromě nižší spotřeby jeho rozměry. Klasické autobusy se totiž do některých užších ulic v centru města nevejdou. Malé autobusy jsou také plně bezbariérové. Podle ředitele dopravního podniku Milana Křístka je po těchto vozech stále větší poptávka. „Potřebujeme poskytovat přepravní služby i v oblastech, kde by provoz standardních autobusů byl nehospodárný nebo příliš komplikovaný,“ poznamenal Křístek.

Podnik před časem uzavřel s firmou Solaris rámcovou smlouvu na dodávku 40 malých autobusů za 162 milionů korun bez DPH. Do konce března převezme od výrobce dohromady 15 vozů. Zatím není jasné, zda podnik koupí i zbylých 25 minibusů, záležet bude na tom, zda na ně sežene peníze. Rámcová smlouva platí až do roku 2015. Podle technického ředitele Jana Šurovského poskytne dodavatel na autobusy záruku v délce 54 měsíců.

Dopravní podnik má navíc 26 jiných malých autobusů, první začal podle Šurovského nakupovat v roce 2003. Midibusy v současnosti obsluhují některé linky v centru města, například mezi I. P. Pavlova a nemocnicí na Karlově náměstí, dále na sídlištích na Jižním Městě nebo v oblasti Proseku, Kobylis a Bulovky.

Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) v posledních letech nakupuje také klasické a kloubové autobusy od společnosti SOR Libchavy. Ve svém vozovém parku má podnik zhruba 1 300 autobusů.