Sněžení ustupuje, smog je tady

Ostrava – Nejvydatnější sněžení má Česko za sebou, během úterý ho očekávají meteorologové už pouze občas. Sníh však ve vzduchu nahradil prach. Na Ostravsku, Karvinsku a Frýdecko-Místecku (bez Třinecka) vyhlásil ráno Český hydrometeorologický ústav smogovou situaci. Imisní limit je místy překročen i více než čtyřnásobně.

Přestože v okolí Třince zatím smogová situace vyhlášena není, patří k městům, kde je koncentrace polétavého prachu v ovzduší nejvyšší. Průměr čtyřiadvacetihodinových měření koncentrace částic o průměru pod deset mikrometrů činil ráno 192 mikrogramů na metr krychlový. Ještě vyšší byla koncentrace v Českém Těšíně (196 mikrogramů). Odpoledne se pak koncentrace prachu v ovzduší Moravskoslezského kraje pohybovala v rozmezí od 118 do 209 mikrogramů na metr krychlový, nejčistší vzduch byl v Opavě, nejzaprášenější v Bohumíně.

Špinavý vzduch není ovšem pouze v Moravskoslezském kraji, nýbrž takřka na celé Moravě – imisní limit 50 mikrogramů prašných částic v metru krychlovém je více než dvojnásobně překročen v Olomouci, Přerově i Prostějově, stejně jako ve Zlíně a Uherském Hradišti. Zvýšené množství prachu naměřili meteorologové i na jižní Moravě, v Hradci Králové či některých severočeských stanicích a také v Kladně. V rychlý obrat situace přitom nemohou lidé doufat. „Zhoršily se rozptylové podmínky, škodliviny v ovzduší se postupně nakumulovaly, až dosáhly těchto hodnot. Výrazné zlepšení rozptylových podmínek neočekáváme dnes ani ve středu,“ řekl pracovník z ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu Petr Drobek.

Smog v Ostravě
Zdroj: ČTK
Autor: Jaroslav Ožana

Počasí je klidné, ve čtvrtek znovu nasněží

V úterý a ve středu bude počasí klidné – zataženo až oblačno, místy občasné sněžení, teploty se budou pohybovat pod bodem mrazu. Ve čtvrtek ovšem bude opět vydatně a vytrvale sněžit, během dne může napadnout až 20 centimetrů. V pátek se potom ukazatele teploměrů schovají ještě hlouběji pod nulu a začne období tuhých mrazů – při vyjasnění v noci až -20 °C.


Nesněží, ale silnice stále kloužou

Dílčí dopravní kalamita, která nastala v pondělí, už je minulostí. Sníh ale na silnicích zůstává, na některých místech zledovatěl. Problémy by už neměly potkávat řidiče na hlavních tazích. Povrchy dálnic a rychlostních silnic jsou vesměs holé a suché nebo vymrzlé. Na státních silnicích vesměs také řidiči nenarazí na problematické úseky.

V Královéhradeckém kraji byly dopoledne namrzlé dvě státní silnice – I/16 u Nové Paky a také I/14 u Náchoda. Během dopoledne se ale silničáři o nebezpečí postarali. Ve vyšších polohách jsou na vozovkách prvních tříd zbytky sněhu, totéž platí o vedlejších silnicích. Na horách jsou kryty posypem.

Z hlavních tahů se museli silničáři postarat také o další namrzlý úsek silnice I/16, a to u Mělníka ve Středočeském kraji. Vedlejší silnice jsou zcela zasněžené a pokryté posypem na Berounsku, Mělnicku, Mladoboleslavsku, Rakovnicku a v okrese Praha-východ. Na zledovatělou vrstvu sněhu upozorňují jihočeští silničáři na Jindřichohradecku. Bez problémů už je naopak cestování ve Zlínském kraji, kde byla ráno zledovatělá silnice I/50 na Uherskohradišťsku. I na Moravě ale musí být řidiči opatrní při cestě po silnicích nižších tříd, zejména když jedou na hory.

Problémy vznikají i kvůli zákazu solení

Velký problém s novým sněhem mají tam, kde se nesmí používat posypová sůl. Třeba Praha chodníky nesolí kvůli ekologům a majitelům psů. Musí vystačit se štěrkem nebo pískem. Podobné je to s horskými silnicemi, kde solení brání ochránci přírody.

Kvůli solení silnic se spolu s ochránci přírody přou například starostové z Broumovska. Cesty se tam v zimě mění v kluziště, správa Chráněné krajinné oblasti Broumovsko ale dovolila ošetřovat chemicky jen některé. To podle starostů komplikuje život místním lidem i podnikům.