Nemocnici v Mariánských Lázních ubylo lůžek i zaměstnanců

Mariánské Lázně - Karlovarský kraj kritizuje vedení soukromé nemocnice v Mariánských Lázních. Podle náměstka pro zdravotnictví i přes dohodu propustilo na konci roku část personálu. Nemocnice se brání, že musela většinu akutních lůžek převést na lůžka následné péče. Dohodla se na tom se zdravotními pojišťovnami.

Od nového roku v nemocnici v Mariánských Lázních zbyla třetina z 87 akutních lůžek. Zůstává jen interna a ambulance. Podle vedení nemocnice je to kompromis, protože pojišťovny původně chtěly zrušení všech lůžek. S tím ale kraj nesouhlasí.

„Pojišťovny nabízely smlouvy jak na chirurgii, tak na JIPku, jediné, co odmítly, byla urologie, ale bohužel i přes příslib, že se do dalšího jednání nebude personálně nic řešit, došlo v té nemocnici k propouštění,“ uvedl Miloslav Čermák (ČSSD), náměstek hejtmana pro zdravotnictví, Karlovarský kraj.


Výpověď dostalo asi 30 lidí. Vedení nemocnice dnes nebylo k zastižení. Jednatel už ale v prosinci tvrdil, že k redukci lůžek muselo dojít, protože pojišťovny od začátku trvaly na zrušení urologického oddělení. To nemocnici vydělávalo nejvíc peněz. „V podstatě nám vzali ekonomickou bázi proto, abychom mohli provozovat i ostatní akutní lůžka,“ uvedl jednatel Nemocnice Mariánské Lázně Antonín Strolený.

„Současná podepsaná smlouva je na základě dohod VZP a majitelů nemocnice, myslím si, že není víc co komentovat,“ uvedl Viktor Lavička, vedoucí odd. rozvoje, VZP České Budějovice.


Omezení péče by podle některých zastupitelů mohlo mít dopad na lázeňství

Proti rušení akutních lůžek a omezení lékařské péče v prosinci před radnicí protestovaly tři stovky lidí. „To nejnutnější, co jsme potřebovali a chtěli uhájit pro chod města, se podařilo,“ uvedl Zdeněk Král (ODS), starosta Mariánských Lázní. „Jsme spokojení, že nemocnice zůstala, ale ten rozsah nám samozřejmě nevyhovuje,“ uvedl Viktor Osička, organizátor demonstrace, Mariánské Lázně.

Obyvatelé města a někteří zastupitelé se obávají, že omezení zdravotní péče bude mít velký vliv i na lázeňství. „Pacienti, hosté, kteří sem jezdí z celého světa, očekávají, že tu bude plná péče,“ řekl Lev Novobilský, generální ředitel Léčebných lázní Mariánské Lázně. Pacienti teď musí na operace dojíždět do Chebu, Karlových Varů nebo Plzně.